español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dohoda EU s Mexikem otevře nový trh pro české zemědělské a potravinářské výrobky

Začátkem roku 2020 se očekává podpis modernizované Globální dohody mezi Mexikem a Evropskou unií. Jednou z jejích nejdůležitějších částí je dohoda o volném obchodu, která pro české exportéry zjednoduší podmínky pro dovoz zboží a investice v Mexiku odstraněním většiny zbývajících tarifních překážek, harmonizací předpisů a výrazným zrychlením a zjednodušením celního procesu. Jednou z hlavních oblastí, ve které modernizovaná Dohoda zásadně usnadní vzájemnou výměnu, je obchod se zemědělskými a potravinářskými výrobky. Spolu se zjednodušením certifikace a dovozních procedur tak modernizovaná Globální dohoda přináší skvělou příležitost i pro menší české producenty zemědělských výrobků a potravin se zájmem o vývoz na 120 milionový mexický trh.

Obchod mezi EU a Mexikem

Mexiko je nejdůležitějším obchodním partnerem EU v Latinské Americe, z celkového pohledu 11. obchodním partnerem EU. Od uzavření Globální dohody mezi Mexikem a Evropskou unií v roce 2000 zaznamenal vzájemný obchod nárůst o 148 %. V případě České republiky se otevření trhu s Mexikem po vstupu ČR do EU v roce 2004 právě díky dohodě o volném obchodu projevilo dokonce desetinásobným zvýšením obchodu s Mexikem. Tento trend odráží i prudký nárůst obchodu se zemědělskými produkty (viz tabulka).

Roky

Import z MX do EU (v mil. EUR)

Export z EU do MX (v mil. EUR)

Import z MX do ČR (v mil. EUR)

Export z ČR do MX (v mil. EUR)

Veškeré zboží

Zemědělské produkty

Veškeré zboží

Zemědělské produkty

Veškeré zboží

Zemědělské produkty

Veškeré zboží

Zemědělské produkty

1999

5500

455

14 000

700

31

2,4

20

0,05

2018

24.000

1300

38 000

1500

590 (2017)

32 (2017)

690 (2017)

1,4 (2017)

Zatímco v procentuálním růstu zemědělské produkty následovaly celkový trend, objemově už tomu tak nebylo. Agrární produkty tvoří pouze 4,5 % celkového obchodu mezi EU a Mexikem a mezi Mexikem a ČR tvoří dokonce jen 2,6 %. Mexiko je tak pro EU až 21. exportní cíl a až 26. země, odkud zemědělské produkty dováží. Zejména pak export z ČR do Mexika představuje, přes značný posun v posledních dvou desetiletích, zatím nevyužitý potenciál.

Až doposud rozvoji bránily hlavně vysoká cla a jiné překážky necelního charakteru, které byly pro ochranu mexické produkce i po roce 2000 pro řadu zemědělských výrobků a produktů rybolovu uvaleny. A právě to nyní změní modernizovaná Globální dohoda, jejíž podpis se očekává zkraje roku 2020, a nabídne tak jedinečnou příležitost pro české exportéry. Evropský komisař pro zemědělství Phil Hogan to shrnul slovy: „Tato dohoda velmi příznivě ovlivní celé naše zemědělsko-potravinářské odvětví. Přináší nové vývozní příležitosti pro naše kvalitní potraviny a nápoje, což přispěje k tvorbě pracovních míst a k hospodářskému růstu zejména ve venkovských oblastech.“

Modernizace FTA EU-MX

Aktuálně je text modernizované Globální dohody takřka finalizován a očekává se, že vstoupí v platnost v první polovině roku 2020. Ačkoli ještě kompletní text není znám, již nyní je jasné, že dojde z odstranění cel až u 95 % klíčových zemědělských výrobků. Dohoda umožní vývozcům z EU prodávat své výrobky v Mexiku výrazně jednodušeji, přičemž na clech ušetří až 100 milionů EUR ročně. Nově by měl nulový tarif platit například pro živou drůbež (předtím 15 %), vejce (dříve 45 %), většinu produktů z vepřového masa, obilí nebo džemy. Pro další komodity bude clo sníženo na nulu do určitého dovezeného množství (které se postupně každý rok navyšuje) či, ve výjimečných případech, bude zachováno přechodné období, kdy ještě tarify platí (viz tabulka).

Produkt

Výše tarifu do daného množství v 1. roce

Výše tarifu do daného množství v 5. (7./10.) roce

Kuřecí stehna

0% do 10.000 tun

0% do 20.000 tun

Mléko

0% do 100.000 litrů

0% do 200.000 litrů

Sušené mléko

0% do 30.000 tun

0% do 50.000 tun

Čerstvý nebo tavený sýr

0% do 2500 tun

0% do 5000 tun

Broskve

0% do 1500 tun

0% od 2500 tun (až 10. rok)

Hovězí

7,5% do 6000 tun

0% do 30.000 tun (až 7. rok)

Jablka

20%

0% (až 10. rok)

Lepší přístup na mexický trh by měly získat také evropské likéry a vína, představující dva největší zemědělské artikly, které se do Mexika z EU vyváží. Z 635 tis. hektolitrů vína, které se vyprodukují v ČR, má největší šanci na exportní úspěch v Mexiku ta část užívající evropskou ochranu místa původu (v současnosti využívanou 340 evropskými produkty). Ta zejména menším producentům pomůže ochránit a zviditelnit svou značku u náročnějších mexických konzumentů.

Pokud jde o celní postupy, nová dohoda přináší nová pravidla, jež zásadně usnadní a zrychlí příslušnou administrativu a fyzické kontroly na mexických celních úřadech. Zjednodušit by se měl také proces pro kontrolu bezpečnosti potravin, který by nově neměl trvat déle než 1 rok. Převratnou změnou je pak vzájemné uznávání certifikátů a ověření původu mezi oběma aktéry, která pomůže konkurenceschopnosti i českých producentů.

Modernizovaná Globální dohoda proto přináší skvělou příležitost i pro menší české producenty zemědělských výrobků a potravin, kteří budou mít jednodušší přístup k veškerým informacím online a kterým se sníží byrokratické zatížení doposud spojené s vývozem do Mexika.

Více informací lze získat na stránkách Evropské komise, která vede vyjednávání modernizované Globální dohody mezi Mexikem a Evropskou unií.

Autoři: David Melíšek, stážista; Zuzana Stiborová, vedoucí ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Mexiku

Galerie


Dohoda o volném obchodu mezi Mexikem a Evropskou unií