english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © MAAE
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Modernizace laboratoří MAAE v Seibersdorfu

Více jak padesát let fungování laboratoří jaderných aplikací v Seibersdorfu přineslo řadu významných praktických výsledků např. v oblastech zemědělství, ochrany životního prostředí či zdravotnictví. Od r. 2014 probíhá zásadní modernizace těchto laboratoří (i se zaměřením na implementaci „Cílů udržitelného rozvoje“), která by měla být dokončena v polovině r. 2018. V lednu 2018 byly v Seibersdorfu slavnostně otevřeny také nové prostory pro skladování a údržbu materiálu a technologií Přípravné komise Organizace pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) již v r. 1962 otevřela v malé obci Seibersdorf, ležící na pomezí spolkových zemí Dolní Rakousko a Burgenland zhruba 40 km jižně od Vídně, své laboratoře jaderných aplikací. Jejich činnost se soustřeďuje na oblast mírového využívání jaderné energie v potravinářství a zemědělství, zdravotnictví, ochraně životního prostředí a praktického využívání jaderných vědeckých přístrojů. V daném případě tedy nejde o využití jádra pro výrobu elektřiny. K tradičním plodům laboratorního výzkumu v Seibersdorfu patří na mnoha místech světa úspěšně využívané metody ochrany osiv a sterilizace hmyzu přenášejícího či způsobujícího onemocnění zemědělských plodin, a to bez použití pesticidů a insekticidů s jejich negativními dopady na životní prostředí a zdraví lidí. Tyto inovátorské metody pomohly zcela vymýtit některé choroby rostlin do té doby decimující zemědělskou produkci celých regionů, na níž je místní obyvatelstvo obvykle zcela závislé. Příkladem úspěchu z poslední doby je pak vývoj sad pro rychlou diagnostiku lidské eboly umožňujících v polních podmínkách zjednodušit určení, zda jde o ebolu, či ne, a celý proces navíc zkrátit z několika dnů na řádově hodiny. To významně napomáhá včasnému a efektivními zásahu zdravotnických jednotek proti dalšímu šíření tohoto velmi nebezpečného infekčního onemocnění na místech jeho výskytu.

Jelikož od založení laboratoří v Seibersdorfu uplynulo již přes 50 let, MAAE přistoupila k jejich zásadní modernizaci. Projekt pod názvem ReNuAL odstartoval v r. 2014 a měl by být dokončen v polovině r. 2018. Z důvodu fyzické zastaralosti původní infrastruktury zahrnuje výstavbu nových budov a technického zázemí laboratoří, včetně nákupu nové laboratorní techniky. Projekt je z větší části financován mimorozpočtově, z dobrovolných příspěvků, a MAAE se na pokrytí jeho nákladů podařilo shromáždit přes 32,5 mil. EUR. I díky tomuto výsledku pak byla v r. 2017 zahájena návazná etapa pod názvem ReNuAL Plus, která počítá s rozšířením výzkumně vývojových kapacit ve stávajícím areálu laboratoří MAAE. Oba projekty budou po svém dokončení přínosem pro naplňování „Cílů udržitelného rozvoje“.

Vedle MAAE nyní v Seibersdorfu zakotvila rovněž Přípravná komise Organizace pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek (CTBTO), a to svými kapacitami na dlouhodobé uskladnění materiálu využívaného pro nácvik tzv. inspekcí na místě, jednoho ze tří pilířů budovaného verifikačního systému CTBTO. Příslušná mezinárodní cvičení se konají jednou za 4 – 5 let a množství nezbytného materiálu pořízeného z rozpočtu CTBTO je třeba v mezidobí někde skladovat. Po vstupu Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBT) v platnost se ovšem počítá s ostrými inspekcemi konanými dle potřeby. Výběr stálých skladových kapacit v Seibersdorfu vyšel z mezinárodní soutěže vyhlášené CTBTO, která byla uzavřena koncem r. 2017, a samotné prostory pro skladování a údržbu materiálu a technologií CTBTO byly v Seibersdorfu inaugurovány 25. 1. 2018.

Pro úplnost nutno dodat, že v Seibersdorfu mají své laboratoře rovněž rakouské instituce činné v oblasti aplikovaného výzkumu a vývoje.