english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © OSCE/Micky Kroell
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

18. zasedání Aliance proti obchodu s lidmi

Více než 350 odborníků se 23. a 24. dubna sešlo ve Vídni, aby diskutovali o množství nástrojů pro boj proti obchodu s lidmi. Účastníci se shodli na tom, že je zásadní spolupráce vlád s občanskou společností a soukromým sektorem a vyzvali ke spolupráci na všech úrovních

Patnáct let od přijetí Akčního plánu OBSE pro potírání obchodu s lidmi zůstává moderní otroctví vážným problémem pro miliony lidí, zvláště ženy a mladistvé. Zkušenosti z Baltského regionu, Norska a Rumunska ukazují, že místní samosprávy, jsou-li podporovány státními úřady, mohou velmi účinně řešit praktické problémy obětí. Koalice nevládních organizací a dalších subjektů na místní úrovni jsou zase schopny identifikovat lokální specifika obchodu s lidmi. Zároveň jsou také klíčovými nástroji umožňujícími implementaci národních strategií, jak potvrdily představitelky občanské společnosti z Finska a Irska.

Na celostátní úrovni zdůraznili účastníci konference důležitost spolupráce mezi státními úřady a veřejným, stejně jako soukromým sektorem, obzvláště odvětvím cestovního ruchu. Kanadští experti pak popsali bankovní sektor jako klíčového partnera pro odhalování sítí zločinců. Kromě toho však zůstávají zásadním spojencem i média, jež zvyšují povědomí veřejnosti.

OBSE je unikátním fórem, které umožňuje řešit obchod s lidmi v jeho komplexnosti a z různých perspektiv. Česká republika, jako jeden z účastnických států OBSE, nadále aktivně plní své závazky na poli potírání organizovaného zločinu.