česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZETOR INDIA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ZETOR bude vyvíjet a vyrábět traktory v Indii

Společnost ZETOR TRACTORS se dohodla na spolupráci při vývoji a výrobě traktorů s indickou společností VST Tillers Tractors. Memorandum o porozumění bylo podepsáno v pátek 24. ledna  v Bengalúru. Podle slov předsedy představenstva ZETOR TRACTORS Martina Blaškoviče je cílem spolupráce obou společností obnovit v minulosti velmi dobré postavení značky ZETOR na indickém trhu. Podpisu memoranda byl přítomen také honorární konzul ČR v Bengalúru C. S. Prakash.

Podepsaný dokument je výsledkem střednědobé strategie českého výrobce traktorů diversifikovat své obchodní aktivity a vstupovat na nové trhy. Ačkoliv na indickém trhu značka ZETOR není žádným nováčkem. Od 60. do 80. let se do Indie z Československa vyvezlo několik desítek traktorů. Ve spolupráci s indickou společností HMT (Hindustan Machine Tools) byly traktory ZETOR v Indii také licenčně vyráběny.

Indický trh je z hlediska počtu prodaných kusů jedním z vůbec největších na světě. V roce 2018 se v Indii prodalo téměř 700 tisíc traktorů. Navíc značka ZETOR má v Indii velmi dobré renomé, které si díky spolehlivým strojům u indických zemědělců v uplynulých letech zaslouženě získala.

V roce 2014 ZETOR v Indii založil dceřinou společnost ZETOR INDIA, která měla na starosti obchodní aktivity v Indii a v regionu jižní a jihovýchodní Asie. S využitím znalostí z indického trhu se nyní společnost ZETOR TRACTORS dohodla s indickým partnerem na spolupráci ve vývoji a výrobě traktorů s výkonem nad 36 koní pro zákazníky v Indii a ve třetích zemích. Pro indického partnera bude spolupráce znamenat posun do segmentu silnějších traktorů.

Velvyslanec České republiky v Indii Milan Hovorka v této souvislosti prohlásil: „Velmi vítám podpis memoranda a doufám, že spolupráce obou společností pomůže navázat na úspěšnou tradici vývozu a výroby traktorů ZETOR pro zákazníky v Indii. Místní trh je opravdu rozsáhlý a je třeba si připomenout, že zemědělství je zdrojem příjmů téměř poloviny práceschopného obyvatelstva v Indii. Spojení českého výrobce s indickým partnerem by mělo přinést vyšší konkurenceschopnost a umožnit jim prosazovat se v segmentu silnějších traktorů. Oba partneři mohou dosáhnout zajímavé synergie ve spojení marketingového a výrobního zázemí indické firmy a moderní technologie silných traktorů české provenience“.

 

Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dillí