česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: František Jirásek
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpora potenciálu vztahů s Bangladéšem

Kdy: 28.11.2017 - 01.12.2017

Ve dnech 28.11. – 1.12.2017 vykonal velvyslanec ČR v Bangladéši se sídlem v Dillí Milan Hovorka v doprovodu dalších pracovníků velvyslanectví návštěvu Bangladéše. Jejím cílem bylo posoudit současný stav bilaterálních vztahů a podpořit je moderním smluvním rámcem.

Bangladéš5


Velvyslanec Milan Hovorka se v průběhu návštěvy Bangladéše setkal s ministrem vnitra Asaduzzamanem Khanem, sekretářem ministerstva obrany Hossainem Bhuiyanem, sekretářem ministerstva obchodu Shubhashishem Bosem, evropským sekretářem ministerstva zahraničních věcí, vysokými představiteli armádních složek a Federace bangladéšských obchodních a průmyslových komor.

 

Bangladéš7


Jednání se soustředila na aktuální stav projednávání bilaterálních smluvních dokumentů, možnosti rozšíření vzájemné obchodní spolupráce, problematiku uprchlické krize v Bangladéši, humanitární a rozvojovou pomoc České republiky Bangladéši, přípravu podnikatelské mise v oblasti bezpečnostního a obranného průmyslu a zintenzivnění vzájemných návštěv.

 

Bangladéš8


Česká republika a Bangladéš jsou v současné době blízko podpisu dohody o ekonomické spolupráci. Zároveň stojí na startu projednávání nové dohody o zamezení dvojímu zdanění, ve fázi intenzivního posuzování je smluvní dokument o obranné spolupráci.

 

Bangladéš6


Velvyslanec Milan Hovorka při jednáních informoval své partnery o tom, že Česká republika pozorně sleduje vývoj uprchlické krize, kdy do Bangladéše ze sousedního Myanmaru od konce srpna 2017 uprchlo více než 600 000 Rohingů. Česká republika na tuto rozsáhlou krizi reagovala schválením humanitární pomoci ve výši 5 milionů Kč, která je poskytována prostřednictvím Mezinárodní organizace pro migraci (IMO), a dalších 5 milionů Kč prostřednictvím projektů českých neziskových organizací zaměřených na pomoc uprchlíkům a místním komunitám.

 

Bangladéš10


Při všech jednáních byla diskutována vzájemná ekonomická spolupráce. ČR má s Bangladéšem dlouhodobě pasivní obchodní bilanci. Cestou k jejímu snížení jsou mimo jiné podnikatelské mise českých firem. Velvyslanectví ČR v Dillí, které má Bangladéš v diplomatické působnosti, v této souvislosti připravuje na únor 2018 podnikatelskou misi zaměřenou na obranný a bezpečnostní průmysl. Představitelům bangladéšských ministerstev vnitra a obrany a zástupci armádních složek byly v této souvislosti představeny produkty, které může Česká republika nabídnout. Další podnikatelskou misi, tentokrát zaměřenou do sektoru energetiky, plánuje velvyslanectví na duben 2018.

 

Bangladéš4

 

Velvyslanec Milan Hovorka navštívil také v doprovodu delegace po více než roce děti a jejich matky v chudinském slumu v metropoli Dháce s názvem Čalantika. V letech 2015 a 2016 zde Česká republika podpořila projekt organizace ADRA Bangladéš zaměřený na podporu vzdělávání dětí z chudých rodin.

 

Bangladéš3


Poslední den patřil mimo jiné návštěvě muzea prvního bangladéšského prezidenta Šajcha Mudžíbura Rahmána, které je umístěno v místě, kde Bangabandhu (Přítel Bengálska) prožil velkou část své politické kariéry. Velvyslanec navštívil muzeum den poté, co úctu prezidentovi složil prezidentovi papež František položením věnce u jeho portrétu.