česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Creative Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bhútánská vláda hledá české odborníky v ICT a obnovitelných zdrojích energie do školícího programu v Bhútánu

Kde: Bhútán

Čeští odborníci v oblasti ICT a obnovitelných zdrojů mají jedinečnou příležitost zapojit se do vládního programu Bhútánského království a předat prostřednictvím intenzivních školení své zkušenosti mladým lidem z Bhútánu. Program De-suung Skilling Program navazuje na předchozí vzdělávací program, do kterého se úspěšně zapojili čeští experti v oblasti stavebnictví. Přihlášky je možné podávat prostřednictvím Velvyslanectví bhútánského království v Bruselu 

V návaznosti na program bhútánské vlády SDP (Skill Development Program), do kterého se ve školním roce 2021/2022 úspěšně zapojili také odborníci z ČR, se bhútánská vláda rozhodla od školního roku 2022/2023 zařadit ČR také do programu DSP (De-suung Skilling Program). Jedná se o vzdělávací program pro mladé lidi, kdy školiteli mohou být jak odborníci ze zahraničí tak i z Bhútánu. Bhútán přitom oslovuje pouze několik nejvyspělejších zemí světa, které si pečlivě vybírá. 

De-suung Skilling Program (DSP) zprostředkovává krátkodobé kvalitní vzdělávací kurzy v různých oblastech pro nezaměstnané mladé lidi v Bhútánu ze strany mezinárodních a národních odborníků a trenérů. Do programu DSP hledá bhútánská vláda mezinárodní odborníky a školitele, kteří jsou ochotni pracovat v Bhútánu po dobu minimálně tří měsíců, preferuje však jeden rok s možností prodloužení kontraktu. V případě ČR má bhútánská vláda o školitele z těchto oblastí: 

  

ICT: 

1) Návrh a vývoj her 

2) Vývoj mobilních aplikací 

3) Kybernetická bezpečnost 

  

Udržitelná práce / obnovitelná energie (solární energie): 

4) Návrh solární energie a elektrického systému (návrh a dimenzování solárních panelů) 

5) Instalace a servis solární fotovoltaiky  

6) Termální vytápění prostřednictvím solární energie (vytápění prostoru, místnosti a ohřev vody) 

7) Sluncem poháněný systém zavlažování a pitné vody 

8) Výroba solárních panelů 

  

O programu  

Kurzy se konají od pondělí do soboty od 9.00 do 13.00 hodin a od 14.00 do 17.00 hodin, v sobotu může být jen půldenní. Neděle jsou volné. Na základě výše uvedených okruhů mají potenciální školitelé sami navrhnout obsah kurzů, resp. modul kurzů s cíli školení s konkrétními výstupy a výsledky. Školení musí přitom mít vazbu na regionální a globální trendy nabízeného kurzu. Školitel musí udat také délku kurzu a optimální počet školených osob. Dále se očekává, že zašle harmonogram školního roku a školicí materiály, které sám obstará. Zájemci o místo školitele mají napsat žádost, včetně životopisu administrátorovi programu DSP panu Tashi Wangchukovi (tashiw@bsb.gov.bt) a v kopii adresovat pracovníkům Velyslanectví Bhútánského králoství v Bruselu gpenjor@mfa.gov.bt, dwangmo@mfa.gov.bt, kjthinlay@mfa.gov.bt, nchoden@mfa.gov.bt, dále honorárnímu konzulovi Bhútánu v Praze panu Jaroslavu Hubáčkovi na e-mail jhubacekv@volny.cz a ZÚ Dillí na e-mail newdelhi@embassy.mzv.cz.  

  

Pro program DSP funguje webová stránka  https://desuung.org.bt, oficiální facebookový profil programu DSP je na portálu https://facebook.com/DeSuungGuardiansofPeace/. Bližší informace o programu jsou na videu https://fb.watch/cHtGjBryuw/ a https://fb.watch/cHtDr3IiRZ/

  

Informace o dosavadní spolupráci 

Program DSP existuje od 14. února 2011, kdy byl slavnostně vyhlášen bhútánským králem jako dobrovolné vzdělávání mladých osob, kteří nemohou sehnat práci. Od té doby se uskutečnilo již 49 několikatýdenních kurzů, ve kterých bylo proškoleno 27 888 studentů, z toho 17 073 mužů a 10 815 žen. Jubilejní 50. kurz byl zahájen dne 6. června 2022 v sedmi výukových zařízeních, kterého se účastní 2140 nezaměstnaných osob, z toho 1260 mužů a 880 žen. 

V roce 2021 se dosavadního programu SDP zúčastnili dva občané z ČR pan Michal Grunt a pan Matěj Vacek, kteří působí na Jigme Wangchuck Power Training Institute (JWPTI) v Dekilinu v oblasti Sarpang v jižním Bhútánu. Pro vzájemný úspěch se čeští školitelé zapojili do dvou na sebe navazujících projektů s názvem „Build Bhutan Project (BBP)“ a „Skill Development Project (SDP).“  

  

V rámci projektu se podílí na budování energeticky efektivního domu, předávání zkušeností  , vyškolení místních školitelů a vytvoření vzdělávacích materiálů. Důraz jejich školení stojí na významu mezioborové a meziinstitucionální spolupráce, stavební proces a význam komunikace na stavbě. 

Bhútánská strana si českých odborníků považuje a ve vztahu k Bhútánu jde o konkrétní příklad bilaterální spolupráce v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti, neboť čeští školitelé přispívají ke zvyšování zaměstnanosti mladých Bhútánců.