česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OECD
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministerské zasedání OECD Výboru pro politiky v oblasti digitální ekonomiky

Ve dnech 13. až 15. prosince 2022 se uskutečnilo na Gran Canaria ve Španělsku ministerské zasedání OECD Výboru pro politiky v oblasti digitální ekonomiky, jehož hlavním tématem byla „podpora dlouhodobého oživení a hospodářského růstu prostřednictvím budování důvěryhodné, udržitelné a inkluzivní digitální budoucnosti“. Ministři z 38 zemí se zabývali způsoby jak přistupovat k zrychlující se digitální transformaci, která přináší značné příležitosti, ale také rizika. Delegaci ČR vedl velvyslanec při OECD p. Aleš Chmelař. 

V rámci čtyř specifických tematických okruhů ministři diskutovali: i) přístup ke klíčovým prostředkům nezbytným pro rozvoj digitální ekonomiky, jako jsou online platformy, přeshraniční pohyb dat či digitální bezpečnost; ii) zajištění inkluzivní a zelené digitální transformace; iii) zabezpečení vysoké ochrany práv jednotlivců v digitálním prostředí včetně ochrany práv spotřebitelů; iv) využití přínosů umělé inteligence (AI) a dalších nastupujících technologií. Ministři přijali deklaraci o důvěryhodné, udržitelné a inkluzivní digitální budoucnosti, jejímž cílem je vytyčit budoucí digitální agendu členů OECD a partnerů odrážející společné hodnoty v oblasti tvorby politik, jako je respekt k lidským právům a demokratickým principům. Deklarace zajišťuje, aby si OECD zachovalo vedoucí roli v tvorbě politik v oblasti správy technologií, konektivity, dat, podpory otevřených trhů, odolných technologických řetězců, překonávání digitální propastí, zajištění online bezpečnosti a zabránění šíření dezinformací. Podrobnější informace naleznete na níže uvedeném odkazu: deklarace o důvěryhodné, udržitelné a inkluzivní digitální budoucnosti.

Ministři dále přijali „deklaraci o přístupu vlád k osobním údajům v držení subjektů soukromého sektoru, která je prvním mezinárodním instrumentem poskytujícím přehled společných principů upravujících přístup vlád k osobním údajům respektujícím zájem států na ochraně jejich národní bezpečnosti, ale také na zajištění ochrany soukromí, osobních údajů a dalších individuálních práv a svobod. Deklarace má za cíl vytvoření vzájemného porozumění mezi stejně smýšlejícími demokratickými zeměmi ohledně zajištění ochrany soukromí a lidských práv v kontextu vymáhání práva a zajišťování národní bezpečnosti, čímž napomáhá budování důvěry soukromého sektoru v přeshraniční pohyb dat, který je důležitým stimulem pro rozvoj globální ekonomiky. Celé znění deklarace o přístupu vlád k osobním údajům v držení subjektů soukromého sektoru naleznete na níže uvedeném odkazu.

Mezi další výstupy ministerského zasedání patří zejména sada doporučení k digitální bezpečnosti a ustavení Globálního fóra k technologiím, které by mělo sloužit jak platforma pro pravidelný dialog mezi stejně smýšlejícími demokratickými státy o dlouhodobých příležitostech a rizicích spojených s nastupujícími technologiemi.