česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Pristina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předání diplomu mezinárodní dětské výtvarné soutěže Lidice 2019

Dne 26. září 2019 předal vedoucí zastupitelského úřadu ČR v Prištině Pavel Bílek čestné uznání Památníku Lidice kosovské školačce Elejse Jashari ze Základní školy Eqrem Qabej v Mitrovici.

Práce třináctileté Elejsy Jashari byla na Mezinárodní dětské výstavě výtvarných umění Lidice 2019 oceněna jako jediná z Kosova. Pavel Bílek předal diplom Elejse Jashari na velvyslanectví České republiky v Prištině v přítomnosti jejích rodičů paní a pana Jashariho a ředitelky školy paní Remzije Alidemaj. Vedoucí ZÚ ve svém krátkém projevu zdůraznil historický kontext výstavy na památku lidických dětí zavražděných nacisty. Zároveň ocenil zájem studentů o výstavu, jejich nadání a podporu celé akce poskytované učiteli.
Ředitelka školy poděkovala velvyslanectví České republiky za osobní předání diplomu, který se stal důležitou událostí pro jejich školu, a také poskytuje velkou motivaci pro žáky a učitele k účasti v následujícím ročníku soutěže.
Historicky poprvé se žáci z Kosova zúčastnili Mezinárodní výstavy dětského umění v roce 2014 z iniciativy základní školy Liria z vesnice Pogragjë v obci Gjilani. První úspěchy kosovských žáků a propagace soutěže Velvyslanectví ČR v Prištině vedly k rozšíření povědomí o výstavě mezi dalšími kosovskými školami. Od té doby se na výstavu přihlásilo mnoho kosovských škol se stovkami uměleckých děl a téměř každý rok byli kosovští studenti odměněni diplomem.

přílohy

Lidice 2 214 KB JPG (Obrázek / Fotka) 4.10.2019

Lidice 3 239 KB JPG (Obrázek / Fotka) 4.10.2019

Lidice 4 279 KB JPG (Obrázek / Fotka) 4.10.2019