italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování - Česká republika a Malta

(Archivní článek, platnost skončena 20.05.2020.)

Dnem 17. května 2020 skončil v České republice nouzový stav. Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru jsou od 18. května 2020 upraveny ochranným opatřením ministerstva zdravotnictví.  
I přes ukončení nouzového stavu v ČR k 17.5.2020 i opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR ministerstvo zahraničí i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době zavedena většinou zemí, jakož i s ohledem na výrazné komplikace v mezinárodní dopravě.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Ministerstvo zahraničních věcí ČR nadále doporučuje cestovat z ČR do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Současně důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD -> informace MZV ČR k cestám do zahraničí 

 

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html
2. VSTUP NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY 

S účinností od půlnoci 27. 4.2020 Vláda České republiky Usnesením č. 443 ze dne 23. 4.2020 upravila podmínky pro vstup/tranzit na/přes území České republiky. Občané ČR mají možnost vyhnout se při návratu karanténě, prokáží-li bezinfekčnost předložením platného, maximálně 4 dny starého negativního PCR testu na COVID-19. Formulář -> Vzor lékařského potvrzení o výsledku testu PCR na SARS-CoV-2 (DOCX, 21 KB)

Test nesmí být starší než čtyři dny a zajišťuje si ho osoba sama na vlastní náklady.

 

 

Formulář na lékařské potvrzení o výsledku testu PCR na SARS-CoV-2 v anglicko-české verziFormulář test Covid-19 (DOCX, 19 KB)

 

Podrobnosti ke vstupu/tranzitu na/přes území ČR najdete na stránce Ministerstva vnitra ČR a v souhrnné tabulce: Pravidla pro vstup na území ČR (PDF, 775 KB)  

Souhrnný přehled protiepidemických opatření platných v ČR najdete na stránce Vlády České republiky -> Vláda ČR – důležité informace o epidemii koronaviru  

Příloha:  Usnesení Vlády ČR č. 443/23.4.2020 (PDF, 141 KB) 

3. DOPRAVA Z MALTY  DO ČR

Dobrovolný repatriační program prostřednictvím MZV Malty byl ukončen. Malta Air pouze dováží své občany, nebo obyvatele, kteří zde mají trvalé bydliště na Maltu z některých evropských destinací.

4. OPATŘENÍ PLATNÁ NA ÚZEMÍ MALTY

Maltské mezinárodní letiště Luqa  zůstává operativní pouze pro nákladní lety, humanitární pomoc a repatriaci. Letecké a lodní spojení s Itálií bylo přerušeno již dne 10.3.  Od 3.4. dochází k úpravě dopravy mezi Maltou a Gozo. Přesun je nadále možný pouze z důvodů pracovních, zdravotních, návštěvy příbuzných v nemocnici, návštěvy příbuzných, dodávky potravin a navratu do místa bydliště. Bude nastavena také nova forma screeningu pro osoby nastupující na loď.

Malta přijala nová opatření s cílem omezit šíření nákazy Covid 19, mezi nimi je od soboty 28.3. požadováno, aby osoby nad 65 let a osoby s chornickým onemocněním opouštěly domovy pouze v nezbytných případech.  

Maltská vláda oznámila 28. 3. prodloužení uzavření vzdělávacích institucí do konce června, přičemž určila pravidla pro postup studentů do dalších ročníků dle aktuálního stupně. Maturitní zkoušky (Secondary Education Certificate) budou nahrazeny hodnotící metodou MATSEC (Matriculation and Secondary Education Certificate Examinations Board), který na základě dosavadního hodnocení studentů včetně uskutečněných písemných zkoušek vydá úspěšným studentům certifikát umožňující postup do škol vyššího stupně. Studentům je i nadále otevřena možnost uskutečnit zkoušku v zářijovém termínu. Pro vysoké školy budou upřesněna další opatření. Nadále pokračuje online výuka a studenti jsou vybízeni k pokračování tímto druhem studia. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Statistika vývoje viz. https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/Pages/Novel-coronavirus.aspx

Ministerstvo zahraničí Malty https://foreignandeu.gov.mt/en/Government/Pages/COVID-19-Info.aspx

Úřad vlády a opatření:  https://covid19malta.info

 

přílohy

Vzor lékařského potvrzení o výsledku testu PCR na... 20 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 24.4.2020

Formulář test Covid-19 18 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 24.4.2020

Pravidla pro vstup na území ČR 774 KB PDF (Acrobat dokument) 24.4.2020

Usnesení Vlády ČR č. 443/23.4.2020 140 KB PDF (Acrobat dokument) 24.4.2020