български  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Sofie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšná návštěva bulharské delegace na veletrhu IDET 2023 v Brně

V rámci projektu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR připravilo velvyslanectví v Sofii ve spolupráci s Ministerstvem obrany a Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu misi představitelů Ministerstva obrany a Ministerstva vnitra Bulharské republiky do ČR. Cílem mise byla návštěva mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2023 v Brně, během níž proběhla řada jednání s partnerskými institucemi v Česku, jakož i setkání a návštěvy českých exportérů z tohoto sektoru. Díky zvládnuté organizaci se podařilo předvést bulharským partnerům množství výrobků i služeb, které mohou české firmy nabídnout pro probíhající modernizaci Bulharské armády a posilování bezpečnosti země.

Obranný a bezpečnostní sektor v Bulharsku patří mezi prioritní sektory, na něž se diplomacie zaměřuje při podpoře českých firem. Bulharská armáda na základě modernizační strategie připravuje akvizice nového vybavení pro všechny druhy vojsk, zatímco ministerstvo vnitra usiluje o posílení kapacit policejních sil a dalších složek pro zajištění ochrany vnějších hranic, vnitřní bezpečnosti a ochrany strategických objektů.

Velvyslanectví s ohledem na zájem a širokou nabídku českých exportérů připravilo nejprve v říjnu 2022 seminář s prezentací členských firem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu v Sofii, na nějž letos navázalo tzv. incomingovou misí představitelů Ministerstva obrany a Ministerstva vnitra Bulharské republiky na mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET 2023 v Brně. Cílem mise bylo představit širokou nabídku českých exportérů a také navázat kontakty s partnerskými institucemi v ČR. Ze Sofie dorazila delegace ve složení - paní Katerina Gramatikova, náměstkyně ministra obrany, pan Danail Penčev, Vzdušné síly Bulharské armády, pan Petar Todorov, hlavní tajemník ministerstva vnitra, pan Ilin Savov, prorektor Akademie Ministerstva vnitra, paní Christianya Červenkovová, reportérka TV stanice bTV, a její kolega pan Konstantin Dimitrov, kameraman. Mise proběhla v termínu 23. - 26. května 2023.

Zástupci ministerstva obrany navštívili po příletu do Prahy továrnu firmy Aero Vodochody Aerospace v Odolené vodě, kde navštívili mj. i výrobní halu pro letouny L-39 NG a seznámili se s průběhem generální opravy dvou letounů L-39 pro bulharské letectvo. Zároveň jim zástupce firmy ERA představil nabídku pasivních senzorů (Vera NG) pro protivzdušnou obranu.

Představitelé ministerstva vnitra v téže době jednali na partnerském resortu o otázkách boje s nelegální migrací a dalších tématech, poté navštívili Policejní prezidium, kde je přijal 1. náměstek policejního prezidenta. Proběhla velmi konkrétní a široká diskuze na řadu témat s tím, že oba resorty budou do budoucna více spolupracovat a sdílet zkušenosti i poznatky.

Reportážní tým z celoplošné TV stanice bTV (součást PPF Group) se měl možnost seznámit s protipovodňovými opatřeními, které přijalo hlavní město Praha po katastrofálních záplavách v roce 2002. Součástí prezentace byla i návštěva skladu a praktická ukázka montáže zábran v případě ohrožení.

Další den se celá delegace zúčastnila slavnostního zahájení veletrhu IDET v Brně, kde se naskytla vhodná příležitost pro navázání kontaktů na úrovni náměstků ministrů obrany a dalších představitelů tohoto resortu, jakož i mezi vedením Policejního prezidia, krajského ředitelství policie v Jihomoravském kraji či Hasičského záchranného sboru. V průběhu dne se odehrála i řada konkrétních jednání s představiteli českých firem na jejich stáncích ve výstavních pavilonech či na otevřené ploše - jednalo se o společnosti Grant Detection, Tebrix Safety Home, Vzduchotechnik, Delbag, Vorrens, EGO Zlín, Rescue Trailer, Free Horizons, Truck Servis, Omnipol, SVOS, Toner a další. Reportážní tým z bTV využil beze zbytku příležitosti a natočil množství materiálu, jež poslouží pro reportáž o návštěvě v Česku.

Třetí den zahájila delegace návštěvou sídla firmy JISR Institute, kde její představitelé spolu se sesterskou firmou URC Systems představili svou nabídku v oblasti elektronického boje a průzkumu. Poté se bulharští hosté přesunuli do Uherského Brodu, kde se setkali v sídle České zbrojovky s vedením firmy, seznámili se s její nabídkou a prohlédli si výrobní kapacity. Část delegace z ministerstva obrany se poté vrátila zpět do Sofie, zatímco kolegové z ministerstva vnitra pokračovali ještě v pátek 26. května jednáním na Univerzitě obrany v Brně a také v NÚKIB.

Celkové hodnocení akce bylo velmi pozitivní jak ze strany bulharských představitelů, kteří ocenili organizaci mise i množství užitečných a konkrétních jednání a získaných informací, tak i z pohledu Ministerstva obrany ČR a firem, jež měly možnost se s delegací setkat a prezentovat svou nabídku. V další fázi velvyslanectví hodlá navázat na tuto cestu a pokračovat v podpoře konkrétních nabídek jednotlivých firem pro bulharský obranný a bezpečnostní sektor, stejně jako v rozvoji dvoustranné spolupráce v této klíčové oblasti.

Vypracoval: P. Vávra, zástupce velvyslance

Galerie


IDET 2023