по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Větrné elektrárny vstupují do gruzínského energetického mixu

Poprvé v historii Gruzie vstupuje do výroby elektrické energie síla větru. Šest větrných elektráren poblíž města Gori, každá s výkonem 3,45 MW, zahájilo svou činnost v říjnu 2016. Celkový instalovaný výkon větrného parku je 20,7 MW. Událost znamená novou etapu rozvoje gruzínské energetiky, která dosud spoléhala především na vodní elektrárny.
 

Větrné elektrárny vstupují do gruzínského energetického mixu

Větrné elektrárny vstupují do gruzínského energetického mixu

Produkce elektrické energie v Gruzii

Elektrická energie je v Gruzii produkována převážně ve vodních elektrárnách, pro které má země vzhledem ke svému hornatému teritoriu ideální podmínky. Množství takto vyrobené elektrické energie činí přibližně 80% celkové spotřeby. Zbývajících 20% je získáváno z tepelných elektráren. Přebytek elektrické energie vykazuje Gruzie v období od jara do léta, kdy jsou plně zaplněny horské přehradní nádrže a země elektřinu vyváží (hlavně do Turecka). Naopak v zimních měsících je elektřina dovážena převážně z Turecka a Ruska.

 

Georgian Energy Development Fund

Gruzínský energetický rozvojový fond má za cíl podporovat výrobu elektrické energie pomocí obnovitelných zdrojů. V plánu má celou řadu projektů na podporu větrných, vodních či solárních elektráren. Cílem tohoto fondu je přilákat zahraniční investory v tomto odvětví. „V současné době je rozpracováno množství projektů větrných elektráren o výkonu 670 MW, solárních elektráren o výkonu 55 MW a elektráren na biomasu o výkonu 3 MW“, sdělil při slavnostním otevření větrné farmy u Gori tehdejší náměstek ministra energetiky a nynější ministr energetiky Ilja Elošvili.

 

Pro české firmy podnikající v oblasti obnovitelné energetiky představuje Gruzie dobrou příležitost pro expanzi jejich podnikání. Zájemci o investici do tohoto lukrativního oboru mohou nalézt další informace na stránkách Gruzínského energetického rozvojového fondu: http://gedf.com.ge/en/

 

Jiří Preclík, Velvyslanectví České republiky v Tbilisi