монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Ulánbátar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministryně zdravotnictví Mongolska v České republice

Ve dnech 7.-11. dubna 2018 byl v České republice realizován projekt ekonomické diplomacie „Mongolská incomingová mise se zaměřením na zemědělství, lesnictví a životní prostředí". Cílem projektu byla podpora exportních zájmů českých zemědělců a lesníků. Projekt připravilo Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru ve spolupráci Ministerstvem zemědělství ČR. Mongolští podnikatelé přicestovali do České republiky s mongolskou vládní delegací, společně se účastnili VII. zasedání česko-mongolského Smíšeného výboru pořádaného Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.
 

Mongolskou incomingovou misi realizovalo Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a za finanční podpory Ministerstva zemědělství ČR. Program mise byl koncipován s ohledem na aktuální potřeby Mongolska v oblasti chovu a zpracování hospodářských zvířat a lesnictví. Představitelé mongolské komerční sféry, lesnických asociací a výzkumných středisek navštívili expozice českých vystavovatelů na brněnských mezinárodních veletrzích TECHAGRO a SILVA REGINA, zúčastnili se odborného semináře pořádaného Velvyslanectvím ČR v Ulánbátaru a shlédli prezentace českých protějšků Farmtec a.s., Reparoservis spol. s.r.o., PEFC ČR a prezentaci Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů.

V rámci programu incomingové mise jim dále byla umožněna účast na VII. zasedání česko-mongolského Smíšeného výboru pořádaného Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, které se kromě vzájemné hospodářské a obchodní spolupráce mezi Českou republikou a Mongolskem věnovalo i podpoře konkrétních obchodních případů, a účast na podnikatelském fóru organizovaném Hospodářskou komorou ČR a MPO.

V mongolské vládní delegaci, kterou vedla ministryně zdravotnictví Sarangerel Davaajantsan,  byli kromě dalších i poslanec Parlamentu Mongolska N. Nyambaatar a státní tajemník Ministerstva životního prostředí a turismu Ts. Tsengel. Absolvovali bilaterální jednání s ministrem zdravotnictví ČR Adamem Vojtěchem, jednali s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Eduardem Muřickým a se zástupci MZe, MŽP, MZV, ČRA a ZOO Praha. Mongolští i čeští představitelé deklarovali zájem na vzájemně výhodné spolupráci v řadě oblastí, zaměřili se na spolupráci v zemědělství, zpracování masa a mléka a na realizaci projektů lesního hospodářství a ochrany životního prostředí.

Zasedání Smíšeného výboru a následného česko-mongolského podnikatelského fóra se za Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru zúčastnila ekonomická diplomatka Iva Šustáková, která v příspěvku v panelové diskuzi fóra zhodnotila česko-mongolské obchodní vztahy z pohledu Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru. Viceprezident Hospodářské komory ČR Bořivoj Minář podepsal na podnikatelském fóru s generálním tajemníkem Mongolské národní obchodní a průmyslové komory Enebishem Oyuntegshem Dohodu o vzájemné spolupráci.

Při odborných exkurzích měli zástupci českých společností FARMTEC a.s., FRUJO a.s.,
T Machinery a vinařství Svatá Barbora možnost jednat ve svých výrobních závodech
s představiteli tří mongolských obchodních firem Forte Mining Supply LLC, Terbum Khas  Group Company a Ikh Khaadyn Tsuvaa.

„Mongolští podnikatelé se mohli seznámit s nejnovějšími českými technologiemi v oblasti zemědělství, lesnictví, životního prostředí i těžby a navázat obchodní vztahy s firmami v několika českých regionech. Tento projekt byl součástí širších aktivit českého velvyslanectví na poli ekonomické diplomacie a komerčně navazuje na projekty realizované v Mongolsku v rámci české rozvojové spolupráce“, zhodnotil projekt incomingové mise velvyslanec České republiky v Mongolsku Jiří Brodský.  

Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru velmi oceňuje připravenost zástupců českých podniků, kteří se účastnili jednání s představiteli mongolských obchodních firem. Zájem o setkání s mongolskými partnery by z řad českých firem značný, což se promítlo v účasti na semináři uspořádaném velvyslanectvím při návštěvě brněnských veletrhů i na česko-mongolském podnikatelském fóru organizovaném Hospodářskou komorou České republiky.

 

Iva Šustáková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru

 

 

Seminář na BVV

Seminář na BVV

Prezentace a B2B na BVV

Prezentace a B2B na BVV

 

Účast na TECHAGRO a SILVA REGINA

Účast na TECHAGRO a SILVA REGINA

FRUJO

FRUJO

 

FARMTEC

FARMTEC

 

Sv. Barbora

Sv. Barbora