Velvyslanectví České republiky v Budapešti

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upozornění pro české exportéry resp. přepravce odpadů do Maďarska!

Výskyt problémů českých kamiónů převážejících odpad na maďarských hraničních přechodech

Zastupitelský úřad České republiky v Budapešti sděluje, že v poslední době bylo na hraničních přechodech s Maďarskem zadrženo několik kamiónů, převážejících různé druhy odpadů (hliníkový šrot, použitý jedlý olej atd.) z důvodu nevyplněných nebo nesprávně vyplněných formulářů nutných pro přeshraniční dopravu odpadu podle pravidel EU: „Article 18 of the Regulation No.:1013/2006 of the Europeana Parliament and of the Council of 14 June 2006 on shipments of waste and Section 19 Subsection (1) of the Act CLXXXV of 2012 on waste and Section 2 Paragraph (1) and of the Governmental Decree No.: 180/2007 (VII.3)“.

Kamiony jsou na hraničních přechodech po kontrolách zadrženi do doby nápravy tj. vyplnění správných formulářů a předložení požadovaných dokumentů, přičemž je udělena pokuta, která musí být zaplacena bankovním převodem. Tato procedura je časově velmi náročná a může se stát, že kamion bývá zadržen na přechodech i několik týdnů.

Doporučujeme vám, abyste při převozu jakýchkoliv odpadů do Maďarska věnovali vyplnění řádných dokladů a formulářů podle pravidel EU o přeshraničním převozu odpadů náležitou pozornost!