Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Češi v Lógaru zahajují nové projekty za 16 milionů korun

 

Český rekonstrukční tým v afghánské provincii Lógar zahájil pět rekonstrukčních projektů na podporu školství, zemědělství a zdravotnictví.

Mezi projekty, které budou v následujících měsících realizovány, patří například stavba nové střední školy v distriktu Muhammad Agha. Po dokončení by do jejích lavic mohly zasednout až 2 tisíce afghánských studentů.

Jedním z největších problémů místního školství zůstává nedostatečná kapacita budov, prioritou proto zůstávají opravy stávajících budov, případně stavby dalších tříd. Kromě zmíněného projektu Češi v Lógaru staví či opravují dalších devět škol.

Mezi nové projekty patří i osazení pěti škol plechovými střechami. Ty by měly nahradit v zemi běžně používané hliněné a zabránit tak ničivému zatékání vody.

Pro místní zemědělce bude přínosem zejména rekonstrukce dvou sběrných center na mléko. Lógarští farmáři do nich každý den přinášejí mléko, které se poté dopravuje do hlavního města Kábulu, jeho kvalitu ale snižuje nedostatek technologií.

Centra proto získají i chladící zařízení, umožňující skladování mléka po delší dobu. Rekonstrukce je jen další součástí podpory lógarského mlékařství (PRT již místním farmářům rozdal více než 1500 kvalitních nádob na mléko).

Fungování nemocnice v hlavním městě Lógaru Pol-e Alam pak podpoří stavba nové studny, která zabezpečí zdravotnickému zařízení nutný přísun vody. Posledním z pěti projektů je stavba ochranné zdi pro místní rozhlasovou stanici, jež se několikrát v minulosti stala terčem útoku. 

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří deset odborníků z Ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 275 vojáků Armády ČR. Rekonstrukční projekty odpovídají rozvojovým prioritám, jimiž se český PRT v Lógaru řídí. Jde zejména o podporu školství, zemědělství, bezpečnosti, zdravotnictví a rekonstrukce vodních zdrojů.

.