Velvyslanectví České republiky v Tokiu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Yasuo Nakato oceněn medailí Artis Bohemiae Amicis

(Archivní článek, platnost skončena 26.03.2014.)

Medaili Ministerstva kultury Artis Bohemiae Amicis za mimořádný přínos při šíření dobrého jména české kultury v zahraničí předala dne 7. března 2013 významnému japonskému propagátorovi vážné hudby Yasuo Nakatovi velvyslankyně Kateřina Fialková.

Pan Yasuo Nakato je zakladatelem a čestným předsedou japonské umělecké agentury Japan Arts Corporation. Byl to nepochybně právě pan Nakato, kdo v Japonsku během svého mnohaletého působení zavedl dobré jméno české hudby. Umělecká agentura Japan Arts Corporation vznikla v roce 1976. Prvním velkým podnikem, kterým uvedla do povědomí japonské společnosti nejen sebe, ale především českou hudbu, byl Festival československé hudby. Na něm poprvé představila Českou filharmonii, Smetanovo kvarteto a další významná tělesa a hudebníky. Právě Česká filharmonie a Smetanovo kvarteto se na dlouhá léta staly důležitým pilířem pročeských aktivit pana Nakato a jeho spolupracovníků.

Slavnostní předání ocenění se uskutečnilo v reprezentačních prostorách rezidence velvyslankyně za přítomnosti oceněného Yasuo Nakaty, nejvyššího představitele  japonského Úřadu kultury Seiichi Kondo, prezidenta umělecké agentury Japan Arts Corporation Eikazu Ouchiho a dalších významných hostů.

Medaile Artis Bohemiae Amicis, jejímž předáním byla velvyslankyně Kateřina Fialková pověřena ministryní kultury ČR Alenou Hanákovou, je určena k ocenění dlouhodobé a významné činnosti fyzické osoby, jež cílevědomě přispěla nebo přispívá k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Jejími držiteli se od roku 2000 stala více než stovka osobností, mezi nimiž je v současnosti pět významných Japonců.