Stálá mise České republiky při OSN v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika oslavila 20. výročí novodobého členství v OSN

(Archivní článek, platnost skončena 16.06.2014.)

Dne 10. června uspořádala Stálá mise České republiky při OSN spolu s partnerskými misemi Andorry, Makedonie, Monaka a Slovenska společnou oslavu 20. výročí členství v Organizaci spojených národů.

Slavnostní recepce, konané v České národní budově, se vedle ministrů zahraničních věcí uvedených spolupořadatelských zemí zúčastnil generální tajemník OSN Ban Ki-moon s chotí, předseda Valného shromáždění Vuk Jeremić, většina stálých představitelů členských zemí při OSN či jejich zástupců, řada dalších vrcholných představitelů OSN, čeští občané pracující v OSN a významní zástupci krajanské komunity. Českou republiku reprezentoval náměstek ministra zahraničních věcí Vladimír Galuška. Vystoupení čestných hostů moderovala velvyslankyně ČR při OSN, J.E. Edita Hrdá.

Generální tajemník OSN Ban Ki-moon oslovil přítomných 300 hostí projevem vyzdvihujícím specifický přínos těchto evropských zemí pro práci OSN a šíření jejích ideálů ve světě. ČR byla oceněna za úsilí o ochranu lidských práv, pomoc transformujícím se zemím a budování míru obecně. Náměstkem ministra zahraničních věcí Vladimír Galuška ve svém projevu následně připomněl československou tradici, členství ČR v Radě bezpečnosti OSN v letech 1994-95, stovky českých vojáků působivších v misích OSN, podporu demokracii a lidským právům prostřednictvím Rady pro lidská práva a její předchůdkyně, českého předsedu 57. zasedání Valného shromáždění OSN, předsednictví v Radě EU a řadu dalších aktivit diplomatů ČR.