česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Způsoby nabývání státního občanství České republiky

Státní občanství České republiky se nabývá:

  1. narozením 
  2. určením otcovství
  3. prohlášením
  4. udělením
  5. osvojením
  6. nalezením na území České republiky
  7. v souvislosti se svěřením do ústavní, pěstounské nebo jiné formy náhradní péče

 

Nabývání státního občanství ČR narozením

Dítě nabývá státní občanství České republiky narozením, je-li v den jeho narození alespoň jeden z rodičů státním občanem České republiky. Pokud nejsou rodiče k datu narození dítěte manželé
a matka není státní občankou ČR, je nutné postupovat dle ustanovení týkajících se určení otcovství (viz níže).

Dále postupujte podle informací k žádosti o vydání osvědčení o státním občanství ČR a zápisu narození do zvláštní matriky.

 

 

Nabývání státního občanství ČR určením otcovství

Pokud nejsou rodiče k datu narození dítěte manželé, existují následující způsoby nabytí státního občanství ČR určením otcovství:

  1. Dítě, jehož matka není státní občankou České republiky, avšak je občankou jiného členského státu Evropské unie, Švýcarské konfederace nebo státu, který je smluvní stranou Dohody o Evropském hospodářském prostoru (dále jen „stát Evropské unie"), anebo má trvalý pobyt na území České republiky, anebo je bezdomovkyní, nabývá státní občanství ČR dnem, kdy bylo učiněno souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství státního občana ČR.
  2. Dítě, jehož matka není státní občankou České republiky, státu Evropské unie ani nemá trvalý pobyt na území České republiky, ani není bezdomovkyní, nabývá státní občanství České republiky dnem, kdy bylo učiněno souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství státního občana České republiky, pokud rodiče prokázali otcovství matričnímu úřadu genetickou zkouškou (znalecký posudek musí být proveden znalcem nebo znaleckým ústavem zapsaným v seznamu znalců nebo znaleckých ústavů vedeným Ministerstvem spravedlnosti ČR).
  3. Dítě, jehož matka není státní občankou ČR, státu Evropské unie, ani bezdomovkyní, může nabýt státní občanství ČR podle zvláštní úpravy udělení státního občanství dle
    § 28 zákona, ve kterém je uvedeno, že Ministerstvo vnitra ČR udělí státní občanství ČR dítěti na základě souhlasného prohlášení rodičů, pokud určení otcovství státním občanem ČR nemělo pouze účelový charakter. Při posouzení se bere v potaz to, zda otec dítěte, ke kterému určil otcovství, žije s dítětem ve společné domácnosti, nebo je s dítětem v pravidelném kontaktu, podílí se na výchově dítěte a plní vyživovací povinnost vůči dítěti.

Žádost o státní občanství dle § 28 mohou podat zákonní zástupci dítěte nebo opatrovník ve lhůtě 1 roku ode dne, kdy bylo učiněno souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství; v případě, že bylo otcovství určeno ještě před narozením dítěte, pak ve lhůtě 1 roku ode dne jeho narození.

 

Ve všech výše uvedených případech dále postupujte podle informací k žádosti o vydání osvědčení o státním občanství ČR a zápisu narození do zvláštní matriky.

 

 

Nabývání státního občanství České republiky bývalými státními občany prohlášením

Viz samostatná informace.

 

Nabývání státního občanství České republiky udělením

Státní občanství České republiky lze udělit, pokud má žadatel na území České republiky povolen trvalý pobyt ke dni podání žádosti nepřetržitě

  1. po dobu alespoň 5 let,
  2. po dobu alespoň 3 let, jde-li o žadatele, který je občanem státu Evropské unie, nebo
  3. c) po dobu, která společně s bezprostředně předcházejícím oprávněným pobytem na území České republiky dosahuje alespoň 10 let.

Žádost o udělení státního občanství ČR se podává osobně u krajského úřadu příslušného podle místa trvalého pobytu žadatele (v případě hlavního města Prahy se žádost podává u úřadu příslušné městské části). Žádost nelze podat prostřednictvím zastupitelského úřadu.

 

Další podmínky udělení státního občanství ČR naleznete přímo v zákoně o státním občanství ČR (díl 6).

 

 

Nabývání státního občanství osvojením

Dítě nabývá státní občanství ČR osvojením, k němuž došlo rozhodnutím orgánu České republiky, je-li alespoň jeden z osvojitelů státním občanem ČR, a to dnem nabytí právní moci rozhodnutí o osvojení.

 

Dítě, které bylo osvojeno rozhodnutím orgánu cizího státu a alespoň jeden z osvojitelů je státní občan ČR, nabývá státní občanství ČR dnem nabytí právní moci rozhodnutí o uznání osvojení, pokud bylo osvojení v ČR podle zákona o mezinárodním právu soukromém uznáno. Rozhodnutí slovenských soudů uznává ČR bez potřeby dalšího řízení v ČR.

 

Dále postupujte podle informací k žádosti o vydání osvědčení o státním občanství ČR a zápisu narození do zvláštní matriky.

 

 

Nabývání státního občanství nalezením na území ČR

Dítě mladší 3 let nalezené na území ČR, jehož totožnost se nepodaří zjistit, nabývá státní občanství ČR dnem nalezení na území ČR, pokud do 6 měsíců ode dne nalezení nevyjde najevo, že bylo státním občanem jiného státu.

 

 

Nabývání státního občanství v souvislosti se svěřením do náhradní péče

Státní občanství ČR nabývá také dítě, které se narodí na jejím území a na tomto území se zdržuje v souladu s jinými právními předpisy a které v den svého narození bylo a nadále je bezdomovcem, pokud bylo svěřeno do náhradní péče. Státní občanství ČR nabývá dítě dnem nabytí právní moci rozhodnutí soudu o svěření do náhradní péče.

 

přílohy

Zakon_o_statnim_obcanstvi_CR 521 KB PDF (Acrobat dokument) 27.2.2014