tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ladora Winery
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český investor úspěšně expanduje na vietnamském trhu s vínem

České firmě Elmich, která v roce 2013 koupila největší vietnamské vinařství Ladora Winery, se daří rozšiřovat své obchodní aktivity ve Vietnamu a expandovat na místním trhu s vínem. Ladora Winery dnes dodává své produkty do všech velkých obchodních řetězců ve Vietnamu a začíná pronikat i do segmentu luxusních vín pro náročnou klientelu prodávaných ve specializovaných vinotékách. Expanzi do tohoto sektoru by měl podpořit o nově otevřený showroom firmy v centru Hanoje.
 

Firma Ladora Winery, která patří mezi jedny z nejúspěšnějších českých investic ve Vietnamu, otevřela dne 29.9.2017 nový showroom se svými produkty v centru Hanoje. Slavnostního otevření nové vinotéky se zúčastnil také velvyslanec Vítězslav Grepl, který při této příležitosti vyzdvihl důležitost investičních aktivit českých firem ve Vietnamu pro budování intenzívnějších česko-vietnamských vztahů v ekonomické oblasti. V následném interview pro místní televizní stanici Hanoi TV pak velvyslanec Grepl ocenil firmu Ladora Winery jako vzorový příklad úspěšné české investice, která přináší ekonomické benefity pro obě strany. Zapojením českých technologií do produkce vína se podařilo zvýšit kvalitu místní produkce i obrat firmy, což má pozitivní dopad na zaměstnanost i celkovou prosperitu hlavního vietnamského vinařského regionu v provincii Lam Dong.

Český investor po vstupu do firmy Ladora Winery kompletně změnil její výrobní a marketingový program. Zatímco až do roku 2015 se firma orientovala především na levná stolní vína v nižších zákaznických segmentech, v posledních dvou letech firma uvedla na vietnamský trh přívlastková vína vysoké kvality, která míří na tu nejnáročnější klientelu. Některé z těchto vysoce kvalitních vín již získala také ocenění na mezinárodních soutěžích. Orientace na náročné zákazníky pomohla firmě výrazně zvýšit své prodeje a získat další podíl na trhu na úkor zahraniční konkurence.  Od roku 2015 vzrostl podíl firmy Ladora Winery na vietnamském trhu s vínem z 10% na současných 15%. Český investor zavedl v tomto největším vietnamském vinařském závodě české technologické postupy a zaměstnal zde zkušené moravské vinaře, kteří dohlížejí na dodržování kvalitativních standardů. Firma rovněž využívá české produkty pro biologickou ochranu vinné révy a aplikuje některá hnojiva české firmy Biocont.   

Trh s vínem je ve Vietnamu velmi perspektivní. Průměrný roční nárůst spotřeby vína ve Vietnamu činil v posledních pěti letech 12%. Jedná se však zároveň o velmi náročný a vysoce konkurenční trh s velkou přítomností zahraniční konkurence. Dominantní postavení na vietnamském trhu mají francouzská vína, významnější podíly pak patří také vínům z Itálie, Chile, Španělska a Austrálie. Český investor proto může být právem hrdý na to, že se mu s pomocí tradičních českých technologií daří prosadit na tomto náročném trhu.

David Jarkulisch, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Hanoji

 

Odkaz na reportáž z otevření vinotéky Ladora Winery v HanoiTV

 

Velvyslanec ČR Vítězslav Grepl poskytuje interview televizní stanici HanoiTV

Velvyslanec ČR Vítězslav Grepl poskytuje interview televizní stanici HanoiTV

Velvyslanec Vítězslav Grepl s majitelem vinařství Ladora Winery panem Do Thanh Trung/em

Velvyslanec Vítězslav Grepl s majitelem vinařství Ladora Winery panem Do Thanh Trung/em

Majitel firmy Elmich a majoritní vlastník vinařství Ladora pan Do Thanh Trung prezentuje výrobky firmy velvyslanci Vítězslavu Greplovi

Majitel firmy Elmich a majoritní vlastník vinařství Ladora pan Do Thanh Trung prezentuje výrobky firmy velvyslanci Vítězslavu Greplovi