česky  english  türkçe 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: J. Ondřejka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Turecko poznalo, že „Česko je nano“

(Archivní článek, platnost skončena 03.12.2018 / 09:45.)

S velkou pozorností a zájmem se setkala Mise české nanotechnologie v Istanbulu organizovaná Generálním konzulátem Istanbul a CzechInvestem v rámci projektu ekonomické diplomacie - PROPED. Mise proběhla pod heslem České nanotechnologické asociace : „Česko je nano“ jako pilotní projekt moderních českých technologií v Turecku s cílem představit Českou republiku coby jednoho z globálních leadrů celého sektoru nanotechechnologií.

Během 3-denní mise měli zástupci České nanotechnologické asociace, Technické Univerzity Liberec, nanotechnologického clusteru NanoProgress a firem Pardam a Nanospace možnost zúčastnit se celé řady jednání s tureckými partnery.

Hned na úvod navštívili čeští účastníci mise veletrhu HighTex 2018 v Istanbulu, kde hovořili se zástupci výrobců technických textílií, aby se odpoledne prezentovali před tureckým Zahraničním obchodním boardem – DEIK, který přizval své partnery se zájmem o nanotechnologie v textilním průmyslu.

V dalších dnech proběhla jednání a prezentace českých zástupců na Sabanci Univerzitě s širším zastoupením tureckých odborníků na nanotechnologie, včetně prohlídky laboratoří a výzkumného centra, dále prezentace a návštěva firmy InnovCoat, spojená s prohlídkou provozu a vše uzavřela prezentace v Teknoparku Istanbul, který je svými zvláště do letectví laděnými projekty přímo napojen na turecké Ministerstvo obrany.

Čeští odborníci velmi zaujali turecké podnikatele i experty, takže se naplánovaný společenský večer nesl ve znamení networkingu a B2B. Velmi pozitivní zpětná vazba od tureckých partnerů následovala také po odjezdu účastníků mise. Turečtí partneři vysoce ocenili nejen konkrétní představené produkty a technologie, ale také osobní vklad českých zástupců v podobě charismaticky a profesionálně prezentovaných znalostí a dovedností během jednotlivých setkání. Z pohledu obchodního úseku Generálního konzulátu Istanbul bylo velmi příjemné podpořit  prezentaci českých moderních technologií, v nichž jsme nejen dobří, ale dokonce v mnohém nejlepší na světě.

Velký zájem o českou nanotechnologii, české moderní a inovativní technologie ze strany tureckých firem vedl k příslibu přípravy incomingové mise tureckých firem, která by měla odpovědět na turecký zájem v podobě účasti na Future Port Prague 2018 a návštěvou výzkumných a výrobních center v ČR v září 2018.

 

Jan Ondřejka, ekonomický diplomat, Generální konzulát Istanbul, 3.5.2018

 

Zástupci českých nanotechnologických firem v Istanbulu

Zástupci českých nanotechnologických firem v Istanbulu

Zástupci českých nanotechnologických firem v Istanbulu

Zástupci českých nanotechnologických firem v Istanbulu