Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Smolek jednal se zástupci resortů a agentur o konzulárních a vízových záležitostech
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Smolek jednal se zástupci resortů a agentur o konzulárních a vízových záležitostech

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek jednal ve středu 20. března 2019 v Černínském paláci se zástupci ministerstev, státních agentur, asociací a svazů, o aktivitách v konzulární ochraně občanů ČR v zahraničí a dalších projektech vízové politiky.
 

„Do zahraničních destinací cestuje čím dál více českých turistů, ať už jde o organizovanou či individuální turistiku, vyhledávána jsou exotická i doposud masovou turistikou neobjevená místa. Takové cestování s sebou přináší i rizika a komplikace, do jejichž řešení jsou většinou zapojeny jak naše zastupitelské úřady v zahraničí, tak naši partneři z dalších resortů a řad asociací či svazů,“ uvedl náměstek pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek na pracovní snídani.

Náměstek ministra během pravidelného jednání vyzdvihl pozitivní ohlasy na mobilní verzi aplikace DROZD (Dobrovolné registrace občanů při cestách do zahraničí), která je dostupná zdarma a obsahuje důležité informace pro cestovatele v podobě kontaktů na zdravotní a záchranné složky v příslušné zemi či kontakty na nejbližší zastupitelské úřady včetně nouzové linky zastupitelského úřadu určené pro české občany.

 Výhodou registrace v systému DROZD je zejména možnost rychlého navázání kontaktu prostřednictvím SMS nebo e-mailové zprávy. Novinkou je aplikace „záchranka“, jež je nově dostupná i na slovenských horách a jejím prostřednictvím lze přivolat pomoc i slovenské horské záchranné služby.

Tématem dnešní pracovní snídaně byla také vízová politika. Zastupitelské úřady opět zaznamenaly další rekord v počtu vydaných víz. V loňském roce zpracovaly téměř 722 tisíc vízových žádostí. Schengenských víz se vydalo 663 tisíc, což je doposud nejvyšší počet a oproti roku 2017 představuje celkový nárůst o 6 procent. Ve více než 426 tisících případů se jednalo o turistická víza.

Vízová služba se spolu s vysokým zájmem o víza současně vyrovnává s kapacitními výzvami i s požadavky na ochranu před bezpečnostními a migračními riziky. V destinacích s vysokou poptávkou po schengenských vízech se uplatňuje tzv. outsourcing, kdy vízové centrum žádosti přijímá a postupuje zastupitelskému úřadu ke zpracování a rozhodnutí. To šetří administrativní zátěž a současně rozšiřuje síť míst pro podání žádostí, což je užitečné hlavně ve velkých zemích. Outsourcing se využívá například v Číně, Indii, Kazachstánu, Rusku, Saúdské Arábii, Turecku, Ukrajině, státech Zálivu nebo Velké Británii.

Velkým tématem vízové agendy jsou v posledních letech projekty cílené pracovní migrace, ve kterých se žádosti o pracovní víza – zaměstnanecké karty – přijímají a zpracovávají rychleji. Pro tyto režimy česká vláda vybrala Filipíny, Indii, Mongolsko, Srbsko a Ukrajinu. Obdobně umožňuje tzv. režim student zjednodušené podání studentům na většině státních vysokých škol.

přílohy

Konzulární statistiky za rok 2018 352 kB pdf (Acrobat dokument) 20.3.2019

.