česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změny v možnostech vycestování z České republiky do Ruska

V návaznosti na rozhodnutí vlády ze dne 23. dubna 2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR upozorňujeme české občany na následující změny v možnostech vycestování z ČR.
 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v následné dopravě v místě. Další podrobnosti o změnách na webu MZV ČR a MV ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ RF A TRANZIT:

Od 18. března 2020 je do odvolání omezen vstup na území RF osobám bez ruského občanství (na základě usnesení Vlády RF č. 635 z 16. 03. 2020 v následném znění usnesení Vlády RF č. 730 z 25. 03. 2020). Omezení se netýká pracovníků diplomatických misí/ konzulátů akreditovaných v RF, pracovníků mezinárodních organizací a jejich zastoupení, dalších oficiálních zastoupení států a jejich rodinných příslušníků; pracovníků mezinárodní přepravy (řidičů nákladních vozidel, pilotů a posádek letadel, námořníků, strojvůdců a posádek vlaků, námořních a říčních plavidel); členů oficiálních mezinárodních delegací, diplomatických kurýrů; cizinců v případě úmrtí blízkého rodinného příslušníka (nutno doložit potvrzení o úmrtí a doložit příbuzenský vztah); rodinných příslušníkům občanů RF (manželé, rodiče, děti, pěstouni, opatrovníci) – nutno doložit dokument potvrzující příbuzenský vztah.

Tranzit

Mezinárodních tranzity na letištích na území RF jsou na základě usnesení Vlády RF č. 730 z 25. 03. 2020 povoleny. Musí se jednat o tranzit do 24 hodin a je nutno doložit navazující let.

3. DOPRAVA:

V současnosti nebyla dosud obnovena pravidelná letecká a jiná doprava do/z ČR, ad hoc jsou otevřeny jednosměrné charterové lety na trase Moskva-Praha společnosti Aeroflot Moskva - Frankfurt. Běloruská společnost Belavia nabízí od 15. června 2020 pravidelné lety na trase Moskva - Minsk - Praha.

Hromadná doprava finguje v omezené míře, taktéž letecké/ vlakové a autobusové spojení mezi jednotlivými regiony.

V Moskvě je pro přesun soukromou a veřejnou dopravou nutné nechat si vystavit elektronické povolení, a to na stránkách mos.ru, odesláním SMS na číslo 7377 nebo telefonicky na čísle +7 495 777 77 77.  Pro přesun pěšky zatím povolení není potřeba. Ve veřejné dopravě je nutné dodržovat vzdálenost 1,5 m. V případě nedodržení vzdálenosti nebo absence povolení může být vystavena pokuta do výše 5 000 rub. (cca 1 700 Kč).

V každé oblasti v Rusku se opatření a situace s povoleními a vycházením různí, doporučujeme proto průběžně sledovat vývoj. 

4. OPATŘENÍ:

Vstupující na území RF musí strpět, na základě rozhodnutí hlavního sanitárního lékaře ze dne 13. dubna 2020, 14 denní karanténu.

Od 18. března bylo rovněž pozastaveno vydávání jak elektronických víz do některých regionů RF tak dalších víz nutných pro vstup na území RF.

Opatření a omezení přijatá k zamezení šíření nákazy v Rusku

Rusko definovalo tři fáze postupného uvolňován opatření. V první fázi budou povoleny procházky a venkovní sportovní aktivity max. ve dvou, otevření obchodů s prodejní plochou do 400 m2 s omezením počtu zákazníků (1 osoba na 4 m2) a provozoven služeb. Ve druhé fázi svou činnost obnoví obchody s plochou do 800 m2, pouliční prodej a většina vzdělávacích organizací (bez upřesnění), se zachováním koncentrace zákazníků 1 osoba na 4 m2. Ve třetí fázi se obnoví práce živnostníků a sektoru služeb, hotely, restaurace a zbývající vzdělávací zařízení. U všech etap se předpokládá ochrana rizikových skupin (starších 65 let, chronicky nemocných, nošení masek, dodržování odstupu). Aktivace opatření je v kompetenci vedení oblastí, nicméně závisí na epidemiologické situaci.

Opatření v oblasti obchodu a služeb

Od 12.5. se v Rusku obchody a další organizace začnou postupně otvírat v závislosti na posouzení gubernátorů a oblastní situaci s šířením nákazy.

Dne 18.5. obnovily svou činnost stavební a průmyslové společnosti a autoservisy v Moskevské oblasti.

Od 1.6. činnost v Moskvě obnovují prodejny aut, nepotravinářské obchody, půjčovny kol, architektonické a inženýrské kanceláře, stadiony, čistírny oblečení, opravny oblečení a obuvi a dalších služeb, které nevyžadují delšího kontaktu mezi pracovníkem a zákazníkem.  (Od 12.5. již činnost v Moskvě obnovily stavební a průmyslové společnosti a od 25.5. se otevřelo 88 míst výkonu veřejné správy (MFC, МФЦ), schůzky povoleny pouze po předchozím objednání se na webu www.mos.ru.)

Ke dni 1.6. zůstávají v Moskvě uzavřené restaurace, kadeřnictví, fitness centra, divadla a muzea.

Opatření v oblasti omezení pohybu (samo-izolace, karanténa)

Povinnost nošení roušek by měla v Rusku platit ještě 1-2 měsíce.

V Moskvě se prodlužují opatření do 14.6., a to jak režim samo-izolace, povinnost nošení roušek a rukavic, tak povinnost žádat o povolení při každé cestě soukromou nebo veřejnou dopravou.

Od 1.6. je v Moskvě možné vyjít na procházku a provozovat venkovní sportovní aktivity. Sportovat je možné pouze do 9 ráno, vycházky jsou povoleny do vzdálenosti 2 km od bydliště, v čase od 9 do 21 hodin a pouze třikrát týdně – dvakrát během pracovních dnů a jednou o víkendu, přičemž pro každý dům v Moskvě je na stránkách města k dispozici rozvrh se 6 kategoriemi, určující, jaké dny jsou pro obyvatele domů z určité kategorie vycházkové. Při vycházce je nutné mít u sebe dokumenty potvrzující místo bydliště, aby tak policie mohla zkontrolovat dodržování časových rozpisů vycházek. Otevřely se všechny městské parky a zelené části města. Zůstává zákaz využívání laviček, dětských hřišť, venkovních altánů a posezení.

Od 15.4. do 14.6. se v Moskvě vydávají povolení k cestě veřejnou nebo soukromou dopravou. V Moskevské oblasti již nejsou tato povolení od 25.5. vyžadována.   

V Moskvě je pokutováno nedodržování vzdálenosti ve veřejné dopravě (1,5 m) a porušení domácí karantény u pacientů s potvrzenou nákazou ve výši 4 tisíce rub., za opětovné porušení pak 5 tisíc rub.

Celkem 14 z 85 regionů v Rusku prodloužilo režim samoizolace (Novosibiřsk do 30.6.)

Sankt Peterburg prodloužil většinu opatření do 14.5. Některá uvolnění přišly od 1.6.

Rozpotrebnadzor vydal nařízení o povinné 14denní karanténě pro všechny cestující, kteří dorazí do Ruska ze zemí s nepříznivou epidemiologickou situací. Nařízení má platit do 1.1.2021.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Aktuální karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území RF, doporučujeme vždy ověřit na stránkách Rospotrebnadzoru, resp. dle místních podmínek příslušné (cílové) oblasti. Podmínky se mohou lišit v závislosti na regionu.

Další užitečné informace lze nalézt na stránkách Stop Koronovirus (oficiální stránky Vlády RF s informacemi o COVID - 19).

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.