česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změny v možnostech vycestování z České republiky do Ruska

ZÚ Moskva upozorňuje české občany na aktuální omezení v možnostech cestování mezi Českou republikou a Ruskou federací.
 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

MZV ČR nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na možné výrazné komplikace v následné dopravě v místě. Další podrobnosti o stávajících opatřeních na webu MZV ČR a MV ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ RF A TRANZIT:

Od 18. března 2020 je do odvolání omezen vstup/výstup na/z území RF občanům RF i osobám bez ruského občanství (na základě usnesení Vlády RF č. 635 z 16. 03. 2020 , usnesení Vlády RF č. 763 z 25. 03. 2020). Zároveň od 18. března bylo pozastaveno vydávání jak elektronických víz do některých regionů RF, tak dalších víz nutných pro vstup na území RF. Omezení se však netýká vybraných kategorií osob jako např.  VKS (vysoce kvalifikovaných specialistů), dále tzv. technických specialistů, pracovníků diplomatických misí/konzulátů akreditovaných v RF, pracovníků mezinárodních organizací a jejich zastoupení, dalších oficiálních zastoupení států a jejich rodinných příslušníků; pracovníků mezinárodní přepravy (řidičů nákladních vozidel, pilotů a posádek letadel, námořníků, strojvůdců a posádek vlaků, námořních a říčních plavidel); členů oficiálních mezinárodních delegací, diplomatických kurýrů; cizinců v případě úmrtí blízkého rodinného příslušníka (nutno doložit potvrzení o úmrtí a doložit příbuzenský vztah); rodinných příslušníkům občanů RF (manželé, rodiče, děti, pěstouni, opatrovníci) – nutno doložit dokument potvrzující příbuzenský vztah.

Při vstupu do RF je nutné předložit dokument v anglickém nebo ruském jazyce potvrzující negativní PCR test, který nesmí být starší než 3 dny, tento požadavek vychází z nařízení (PDF, 259 KB)hlavního hygienika RF č. 22. 

Při příletu do Ruska je nutné vyplnit dotazník ke vstupu do země. Dotazník ke stažení zde.

Tranzit

Mezinárodních tranzity na letištích na území RF jsou na základě usnesení Vlády RF č. 730 z 25. 03. 2020 povoleny. Musí se jednat o tranzit do 24 hodin a je nutno doložit navazující let, pro tyto případy negativní PCR test není vyžadován.

3. DOPRAVA:

Dosud nebyla obnovena pravidelná letecká a jiná doprava do/z ČR, aktuálně je však možné využít spojení mezi Prahou a Moskvou v obou směrech s linkami ČSA nebo Aeroflot, případně další možnosti (podrobnosti viz níže).

Cestování z Ruska do ČR

 • S účinností od pondělí 15.2.2021 se změnily podmínky pro vstup osob do České republiky. Aktuální znění platných opatření je k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra (zde) a Ministerstva zdravotnictví ČR (zde):
  Nadále platí, že před vstupem do ČR musí každý cestující vyplnit elektronický Příjezdový formulář dostupný na www.prijezdovyformular.cz.
  Vstup cizinců z třetích zemí (např. občanů RF) na území ČR je stále omezen. Veškeré aktuální informace o výjimkách pro vstup k nalezení na webu Ministerstva vnitra ČR (zde) v pravidlech pro vstup osob na území České republiky dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví.
 • Pro obousměrnou přepravu mezi ČR a RF je možné využít letecké spojení mezi Prahou a Moskvou s linkami ČSA nebo Aeroflot (podrobnosti viz níže).
 • Cesta automobilem: Vzhledem k opakovaným problémům českých občanů při překračování pozemní hranice mezi Lotyšskem a Ruskem (v obou směrech) doporučuje ZÚ Moskva pro vjezd do RF nebo odjezd z RF využít jinou cestu než pozemní hraniční přechod na lotyšsko-ruské hranici.

Cestování z ČR do Ruska

 • Na území RF mohou vstoupit pouze osoby spadající do některé z uvedených kategorií: zde.
 • Kromě výše uvedených výjimek zatím není pro české občany vstup na  území Ruska povolen.
 • Podle nařízení Vlády Ruské federace č.1671-r ze dne 25.6.2020 jsou jednou z kategorií osob, kterým je umožněn vstup do RF, vysoce kvalifikovaní specialisté a odborníci podílející se na úpravách a údržbě zařízení vyrobených v zahraničí. V obou případech je nutné zažádat o povolení ke vstupu do RF. Informace k postupu podání žádosti, době vyřízení a potřebným dokumentům k doložení shrnuje článek zde. Žádost podává zaměstnavatel nebo zvoucí strana na profilové federální ministerstvo, pod které spadá činnost žádající společnosti.
 • Cesta automobilem: Vzhledem k opakovaným problémům českých občanů při překračování pozemní hranice mezi Lotyšskem a Ruskem (v obou směrech) doporučuje ZÚ Moskva pro vjezd do RF nebo odjezd z RF využít jinou cestu než pozemní hraniční přechod na lotyšsko-ruské hranici.
 • Cesta z ČR do Ruska letecky:
  • ČSA na trase Praha-Moskva Šeremetěvo-Praha létají obousměrně ve dnech: středa, pátek, neděle. Praha-Moskva linka OK894, odlet z Prahy v 12:15, Moskva-Praha linka OK895, odlet z Moskvy v 17:45.
  • Oboustranné spojení mezi Prahou a Moskvou zajišťuje také Aeroflot: pondělí, čtvrtek, sobota.
  • Před návratem do Ruska je třeba podstoupit COVID-19 test, kterým se cestující prokáže již při nástupu do letadla. Bez předložení negativního testu cestující nebude v Praze vpuštěn na palubu. Výsledek testu by měl být v anglickém nebo ruském jazyce. Je doporučeno mít k dispozici výsledek testu ve vytištěné, papírové podobě (stačí vytištěná kopie, není vyžadován originál razítka, ani není třeba, aby dokument obsahoval číslo pasu).
  • Při příletu do Ruska je nutné vyplnit dotazník ke vstupu do země. Dotazník ke stažení zde.

4. OPATŘENÍ:

Aktuálně je v RF evidován pokles nákazy. V této souvislosti byla přibližně od začátku února 2021 zrušena řada omezení. Nicméně povinnost nošení roušek nadále platí ve veřejné dopravě, obchodech a na dalších veřejných místech.  V každé oblasti se opatření a situace v detailech může lišit, doporučujeme proto průběžně sledovat vývoj. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Aktuální karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území RF, doporučujeme vždy ověřit na stránkách Rospotrebnadzoru, resp. dle místních podmínek příslušné (cílové) oblasti. Podmínky se mohou lišit v závislosti na regionu.

Další užitečné informace lze nalézt na stránkách Stop Koronovirus (oficiální stránky Vlády RF s informacemi o COVID - 19).

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.