česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVD -19 - Aktuální podmínky cestování do Ruské federace a návratu do ČR

S ohledem na probíhající vojenskou invazi Ruské federace na Ukrajinu a možnou hrozbu zhoršení bezpečnosti v zemi, zejména pro občany států EU a NATO, MZV ČR důrazně varuje před cestami na území Ruské federace.
MZV ČR vyzývá občany ČR k opuštění země. 

Ruská federace: Zhoršení bezpečnosti | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ RUSKÉ FEDERACE

Na základě dodatku k Vládnímu usnesení č. 635 z 16. 03. 2020, byla ČR nově zařazena do přílohy č. 1 tohoto Usnesení, tedy mezi země, na jejíž občany se při vstupu do země již neuplatňují žádné restrikce.

Vstoupit na území RF tedy mohou všichni, včetně turistů. Přicestovat je  nutno přímo z ČR, popřípadě ze země, která je uvedena v příloze č. 1 tohoto  Usnesení, v opačném případě, tedy budete-li tranzitovat přes zemi, která nefiguruje ve výše zmíněné příloze, vstup do RF vám bude odepřen.

Při vstupu do RF je stále nutné předložit dokument v anglickém nebo ruském jazyce potvrzující negativní PCR test, který nesmí být starší než 48 hodin a vyplněný dotazník (dotazník je rovněž distribuován v letadle při příletu, nebo je v papírové formě k dispozici při příletu do RF).

S odkazem na výnos prezidenta Ruské federace ze dne 4. dubna 2022 bylo počínaje tímto dnem pozastaveno plnění ze strany Ruské federace některých ustanovení Dohody mezi Evropským společenstvím a Ruskou federací o usnadnění udělování víz občanům Evropské unie a Ruské federace.

Jedná se o články 4 odst. 1 a)  a odst. e), dále pak článek 5 odst. 1a), odst. 2 a) a g), článek 6 odst. 3 b) a c), článek 11 odst.1, článek 5 odst. 3, článek 6 odst. 1 a článek 7 odst. 1.

Změny se týkají především zpracovávání žádostí o udělení víz členům oficiálních delegací a novinářům. Vízová povinnost se v souladu s výnosem nyní týká i držitelů diplomatických pasů.

 

Doprava

Aktuální informace ohledně možností cestování do/z ČR sledujte prosím na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, které jsou průběžně aktualizovány.

Cestování z Ruska do ČR

2. VSTUP NA ÚZEMÍ OČKOVANÝCH A TESTOVANÝCH OSOB, OSOB S PRODĚLANÝM COVIDEM A DĚTÍ

Při vstupu do Ruské federace platí pro všechny cizí státní příslušníky stále povinnost předložit dokument v anglickém nebo ruském jazyce potvrzující negativní PCR test, který byl proveden nejvýše 48 hodin před započetím cesty, a vyplněný dotazník (dotazník je rovněž distribuován v letadle při příletu, nebo je v papírové formě k dispozici při příletu do RF).

3. PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Aktuálně je v Ruské federaci evidován nárůst nákazy. Navzdory tomu vláda Ruské federace dosud nepřijala další omezení. Stejně jako dříve existuje povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě, obchodech a na dalších veřejných místech, v Moskvě - roušky a rukavice. Nedodržení tohoto opatření bude mít za následek pokutu. Existují také omezení počtu diváků v divadlech, stadionech a dalších veřejných zařízeních (liší se v závislosti na oblasti). V každé oblasti se opatření a situace v detailech může lišit, doporučujeme proto průběžně sledovat vývoj (seznam omezení v regionech v ruštině zde). 

4. POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Při obdržení pozitivního výsledku v důsledku absolvování PCR testu se doporučuje kontaktování Rospotrebnadzoru na hotline lince  8 - 800-2000-112, kde obdržíte instrukce ohledně dalšího postupu. 

Případné prodloužení platnosti Vám uděleného ruského víza řešte prosím ve spolupráci se svým zvoucím subjektem.

5. TRANZIT

V současné době lze přes území Ruské federace tranzitovat  bez omezení.

6. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Aktuální karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území RF, doporučujeme vždy ověřit na stránkách Rospotrebnadzoru, resp. dle místních podmínek příslušné (cílové) oblasti. Podmínky se mohou lišit v závislosti na regionu.

Další užitečné informace lze nalézt na stránkách Stop Koronovirus (oficiální stránky Vlády RF s informacemi o COVID - 19).

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

7. PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR:

Aktuální podmínky návratu do České republiky jsou k nalezení na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky v článku Přehled podmínek návratu do České republiky .

Pro návrat českých občanů platí rovněž pravidla stanovená platným ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví České republiky, jejichž výklad přináší Ministerstvo zahraničních věcí České republiky pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník. Ruská federace je v současné době zařazena na seznam tmavě červených zemí.