česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změny v možnostech vycestování z České republiky do Ruska

ZÚ Moskva upozorňuje české občany na aktuální omezení v možnostech cestování mezi Českou republikou a Ruskou federací.
 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ RF A TRANZIT:

Na základě dodatku k Vládnímu usnesení č. 635 z 16. 03. 2020, byla ČR nově zařazena do přílohy č. 1 tohoto Usnesení, tedy mezi země, na jejíž občany se při vstupu do země již neuplatňují žádné restrikce.

Vstoupit na území RF tedy mohou všichni, včetně turistů. Přicestovat je  nutno přímo z ČR, popřípadě ze země, která je uvedena v příloze č. 1 tohoto  Usnesení, v opačném případě, tedy budete-li tranzitovat přes zemi, která nefiguruje ve výše zmíněné příloze, vstup do RF vám bude odepřen.

Při vstupu do RF je stále nutné předložit dokument v anglickém nebo ruském jazyce potvrzující negativní PCR test, který nesmí být starší než 72 hodiny a vyplněný dotazník (dotazník je rovněž distribuován v letadle při příletu, nebo je v papírové formě k dispozici při příletu do RF).

Tranzit

Bez omezení

2. DOPRAVA:

Dne 06. 09. 2021 byla obnovena pravidelná letecká a jiná doprava do/z ČR, aktuálně je tak možné využít spojení mezi Prahou a Moskvou v obou směrech s linkami ČSA/SmartWings nebo Aeroflot.

Cestování z Ruska do ČR

Cestování z ČR do Ruska

  • Při vstupu do RF je stále nutné předložit dokument v anglickém nebo ruském jazyce potvrzující negativní PCR test, který nesmí být starší než 72 hodiny a vyplněný dotazník (dotazník je rovněž distribuován v letadle při příletu, nebo je v papírové formě k dispozici při příletu do RF).

3. OPATŘENÍ:

Aktuálně je v RF evidován nárůst nákazy. Navzdory tomu vláda RF dosud nepřijala další omezení. Stejně jako dříve existuje povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě, obchodech a na dalších veřejných místech, v Moskvě - roušky a rukavice. Nedodržení tohoto opatření bude mít za následek pokutu. Existují také omezení počtu diváků v divadlech, stadionech a dalších veřejných zařízeních (liší se v závislosti na oblasti). V každé oblasti se opatření a situace v detailech může lišit, doporučujeme proto průběžně sledovat vývoj (seznam omezení v regionech v ruštině zde). 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Aktuální karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území RF, doporučujeme vždy ověřit na stránkách Rospotrebnadzoru, resp. dle místních podmínek příslušné (cílové) oblasti. Podmínky se mohou lišit v závislosti na regionu.

Další užitečné informace lze nalézt na stránkách Stop Koronovirus (oficiální stránky Vlády RF s informacemi o COVID - 19).

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

 

5. PODMÍNKY VSTUPU DO ČR:

S ohledem na vývoj pandemie ve světě a obavy ze šíření nových mutací koronaviru jsou pravidla pro návrat do České republiky upravena formou průběžně aktualizovaných Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR.