česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změny v možnostech vycestování z České republiky do Ruska

V návaznosti na rozhodnutí vlády ze dne 23. dubna 2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR upozorňujeme české občany na následující změny v možnostech vycestování z ČR.
 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v následné dopravě v místě. Další podrobnosti o změnách na webu MZV ČR a MV ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ RF A TRANZIT:

Od 18. března 2020 je do odvolání omezen vstup/ výstup na/ z území RF občanům RF a osobám bez ruského občanství (na základě usnesení Vlády RF č. 635 z 16. 03. 2020 , usnesení Vlády RF č. 763 z 27. 03. 2020). Omezení se např.  netýká VKS (vysoce kvalifikovaných specialistů), pracovníků diplomatických misí/ konzulátů akreditovaných v RF, pracovníků mezinárodních organizací a jejich zastoupení, dalších oficiálních zastoupení států a jejich rodinných příslušníků; pracovníků mezinárodní přepravy (řidičů nákladních vozidel, pilotů a posádek letadel, námořníků, strojvůdců a posádek vlaků, námořních a říčních plavidel); členů oficiálních mezinárodních delegací, diplomatických kurýrů; cizinců v případě úmrtí blízkého rodinného příslušníka (nutno doložit potvrzení o úmrtí a doložit příbuzenský vztah); rodinných příslušníkům občanů RF (manželé, rodiče, děti, pěstouni, opatrovníci) – nutno doložit dokument potvrzující příbuzenský vztah.

Od 15.7. byla zrušena povinná 14denní karanténa po vstupu na území RF. Nově bude možné předkládat dokument v anglickém nebo ruském jazyce potvrzující negativní PCR test, který nesmí být starší než 3 dny, tento požadavek vychází z nařízení (PDF, 259 KB) hlavního hygienika RF č. 22.  

Tranzit

Mezinárodních tranzity na letištích na území RF jsou na základě usnesení Vlády RF č. 730 z 25. 03. 2020 povoleny. Musí se jednat o tranzit do 24 hodin a je nutno doložit navazující let.

3. DOPRAVA:

V současnosti nebyla dosud obnovena pravidelná letecká a jiná doprava do/z ČR, ad hoc jsou otevřeny jednosměrné charterové lety na trase Moskva-Praha, Moskva - Frankfurt společnosti Aeroflot nebo Moskva-Praha společnosti Smart Wings (k zakoupení na stránkách jednotlivých společností). 

Hromadná doprava funguje v omezené míře, taktéž letecké/ vlakové a autobusové spojení mezi jednotlivými regiony.

V každé oblasti v Rusku se opatření a situace s povoleními a vycházením různí, doporučujeme proto průběžně sledovat vývoj. 

4. OPATŘENÍ:

Od 18. března bylo pozastaveno vydávání jak elektronických víz do některých regionů RF tak dalších víz nutných pro vstup na území RF.

Rusko uvolňuje opatření - 3 fáze uvolňování

Rusko definovalo tři fáze postupného uvolňován opatření. V první fázi budou povoleny procházky a venkovní sportovní aktivity max. ve dvou, otevření obchodů s prodejní plochou do 400 m2 s omezením počtu zákazníků (1 osoba na 4 m2) a provozoven služeb. Ve druhé fázi svou činnost obnoví obchody s plochou do 800 m2, pouliční prodej a většina vzdělávacích organizací (bez upřesnění), se zachováním koncentrace zákazníků 1 osoba na 4 m2. Ve třetí fázi se obnoví práce živnostníků a sektoru služeb, hotely, restaurace a zbývající vzdělávací zařízení. U všech etap se předpokládá ochrana rizikových skupin (starších 65 let, chronicky nemocných, nošení masek, dodržování odstupu). Aktivace opatření je v kompetenci vedení oblastí, nicméně závisí na epidemiologické situaci. Základními ukazateli k uvolňování mají být 50% kapacita volných lůžek pro pacienty s koronavirem, denní počet testů vyšší než 70 na 100 tis. obyvatel, index šíření nákazy nižší než 1.

Fáze uvolňování v jednotlivých regionech Ruska lze sledovat na interaktivní mapě na odkaze стопкоронавирус.рф/information/. 

Situace v Moskvě 

Stav k 1.7.: činnost obnovily restaurace, fitness-centra, bazény, otevřely se soukromé i veřejné školky, byl povolen vstup na dětská hřiště a na další veřejná místa.  

Od 13.7. již není nutné nosit roušky na ulicích. Povinnost nošení roušek zůstává ve veřejné dopravě, obchodech a na dalších veřejných místech. Opustilo se od všech omezení, která se stále ještě vztahovala na podnikatele. Otevřela se všechna vzdělávací zařízení, dětské tábory, zábavní centra, kulturní centra a další.

Od 1.8. se otevřou divadla, kina a koncertní sály s kapacitou do 3 000 lidí. Počet návštěvníků nebude smět překročit 50 % kapacity sálů. Počet diváků sportovních utkání se zvýší z aktuálních 10 % na 50 % kapacity prostor.

Po 1.8. zůstane platit zákaz organizace masových venkovních akcí.

 

Situace v Sankt Peterburgu 

Od 1.6. se zavedlo povinné nošení roušek a rukavic na ulici; uvedené opatření se stalo od 14.6. jen doporučením pro obyvatele Petrohradu (tato povinnost však zůstává v uzavřených prostorech, např. v MHD či v obchodech).

Ke dni 3.7. byla obnovena práce multifunkčních center poskytujících státní služby, otevřeny všechny hřbitovy, otevřeny kostely, synagogy, mešity atd. (nutné však nosit v jejich prostorech roušky a rukavice), otevřeny obchody s nepotravinářským zbožím, autosalony a další služby (za podmínky, že obchodní prostory nepřesahují 400 m2), otevřeny kadeřnictví, sauny, povolen pronájem aut, provoz léčebních sanatorií, byly otevřeny místní pláže, povoleny návštěvy parků, zahrad a náměstí, jakož i dětských a sportovních hřišť (byla obnovena plavba lodí po řece Něvě), otevřeny zoologické zahrady o rozloze více než 5 hektarů a parky; jsou oficiálně povoleny služby manikúry a pedikúry, jsou otevřeny verandy letních kaváren a je umožněno slavnostní uzavírání manželství.

Od 6.7. v Petrohradě obnovily svou činnost muzea, fitness centra a bazény. Počet návštěvníků ve skupinách by neměl přesáhnout pět osob. Nadále je nutné používat masky a rukavice při návštěvě muzeí a dalších kulturních institucí.

Od 13.7. mohou kosmetické salony fungovat plně, dříve se jednalo jen o  manikúru a kadeřnické služby. Nicméně je povinná předběžná registrace klientem k provedení konkrétního úkonu.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Aktuální karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území RF, doporučujeme vždy ověřit na stránkách Rospotrebnadzoru, resp. dle místních podmínek příslušné (cílové) oblasti. Podmínky se mohou lišit v závislosti na regionu.

Další užitečné informace lze nalézt na stránkách Stop Koronovirus (oficiální stránky Vlády RF s informacemi o COVID - 19).

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.