česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změny v možnostech vycestování z České republiky do Ruska

ZÚ Moskva upozorňuje české občany na aktuální omezení v možnostech cestování mezi Českou republikou a Ruskou federací.
 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ RF A TRANZIT:

Od 18. března 2020 je do odvolání omezen vstup/výstup na/z území RF občanům RF i osobám bez ruského občanství (na základě usnesení Vlády RF č. 635 z 16. 03. 2020 , usnesení Vlády RF č. 763 z 25. 03. 2020). Zároveň od 18. března bylo pozastaveno vydávání jak elektronických víz do některých regionů RF, tak dalších víz nutných pro vstup na území RF. Omezení se však netýká vybraných kategorií osob jako např.  VKS (vysoce kvalifikovaných specialistů), dále tzv. technických specialistů, pracovníků diplomatických misí/konzulátů akreditovaných v RF, pracovníků mezinárodních organizací a jejich zastoupení, dalších oficiálních zastoupení států a jejich rodinných příslušníků; pracovníků mezinárodní přepravy (řidičů nákladních vozidel, pilotů a posádek letadel, námořníků, strojvůdců a posádek vlaků, námořních a říčních plavidel); členů oficiálních mezinárodních delegací, diplomatických kurýrů; cizinců v případě úmrtí blízkého rodinného příslušníka (nutno doložit potvrzení o úmrtí a doložit příbuzenský vztah); rodinných příslušníkům občanů RF (manželé, rodiče, děti, bratři a sestry, dědečkové, babičky, vnoučata, pěstouni, opatrovníci) – nutno doložit dokument potvrzující příbuzenský vztah; osob, které mají soukromé vízum (vydané rozhodnutím Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace s platností do 90 dnů); vstup pro mistrovství Evropy ve fotbale „Euro 2020“, atd.

Při vstupu do RF je nutné předložit dokument v anglickém nebo ruském jazyce potvrzující negativní PCR test, který nesmí být starší než 3 dny, tento požadavek vychází z nařízení (PDF, 259 KB)hlavního hygienika RF č. 22. 

Při příletu do Ruska je nutné vyplnit dotazník ke vstupu do země. Dotazník ke stažení zde.

Tranzit

Mezinárodních tranzity na letištích na území RF jsou na základě usnesení Vlády RF č. 730 z 25. 03. 2020 povoleny. Musí se jednat o tranzit do 24 hodin a je nutno doložit navazující let, pro tyto případy negativní PCR test není vyžadován.

2. DOPRAVA:

Dosud nebyla obnovena pravidelná letecká a jiná doprava do/z ČR, aktuálně je však možné využít spojení mezi Prahou a Moskvou v obou směrech s linkami ČSA nebo Aeroflot, případně další možnosti (podrobnosti viz níže).

Cestování z Ruska do ČR

 • Aktuální znění platného ochranného opatření je k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra a Ministerstva zdravotnictví ČR
 • Nadále platí, že před vstupem do ČR musí každý cestující vyplnit elektronický Příjezdový formulář dostupný na www.prijezdovyformular.cz.
 • Vstup cizinců z třetích zemí (např. občanů RF) na území ČR je stále omezen. Veškeré aktuální informace o výjimkách pro vstup k nalezení na webu Ministerstva vnitra ČR v pravidlech pro vstup osob na území České republiky dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví.
 • Od 5. února 2021 občané všech zemí tzv „Tmavě červená zóna“, která zahrnuje Rusko, musí mít při vstupu do České republiky negativní PCR test na COVID-19 (vydaný nejdříve 72 hodin před příjezdem do České republiky), používat respirátor ne nižší než třídy FFP2 a poté izolovat po dobu pěti dnů. Po pěti dnech musí osoba přijíždějící do České republiky absolvovat druhý PCR test
 • Pro obousměrnou přepravu mezi ČR a RF je možné využít letecké spojení mezi Prahou a Moskvou s linkami ČSA nebo Aeroflot (podrobnosti viz níže).
 • Cesta automobilem: Vzhledem k opakovaným problémům českých občanů při překračování pozemní hranice mezi Lotyšskem a Ruskem (v obou směrech) doporučuje ZÚ Moskva pro vjezd do RF nebo odjezd z RF využít jinou cestu než pozemní hraniční přechod na lotyšsko-ruské hranici.

Cestování z ČR do Ruska

 • Na území RF mohou vstoupit pouze osoby spadající do některé z uvedených kategorií: zde.
 • Kromě výše uvedených výjimek zatím není pro české občany vstup na  území Ruska povolen.
 • Podle nařízení Vlády Ruské federace č.1671-r ze dne 25.6.2020 jsou jednou z kategorií osob, kterým je umožněn vstup do RF, vysoce kvalifikovaní specialisté a odborníci podílející se na úpravách a údržbě zařízení vyrobených v zahraničí. V obou případech je nutné zažádat o povolení ke vstupu do RF. Informace k postupu podání žádosti, době vyřízení a potřebným dokumentům k doložení shrnuje článek zde. Žádost podává zaměstnavatel nebo zvoucí strana na profilové federální ministerstvo, pod které spadá činnost žádající společnosti.
 • Cesta automobilem: Vzhledem k opakovaným problémům českých občanů při překračování pozemní hranice mezi Lotyšskem a Ruskem (v obou směrech) doporučuje ZÚ Moskva pro vjezd do RF nebo odjezd z RF využít jinou cestu než pozemní hraniční přechod na lotyšsko-ruské hranici.
 • Cesta z ČR do Ruska letecky:
  • ČSA na trase Praha-Moskva Šeremetěvo-Praha létají obousměrně ve dnech: středa, pátek, neděle. Praha-Moskva linka OK894, odlet z Prahy  v 10:15 nebo v 10:45, Moskva-Praha linka OK895, odlet z Moskvy v 15:10.
  • Oboustranné spojení mezi Prahou a Moskvou zajišťuje také Aeroflot: pondělí, čtvrtek, pátek, sobota.
  • Před návratem do Ruska je třeba podstoupit COVID-19 test, kterým se cestující prokáže již při nástupu do letadla. Bez předložení negativního testu cestující nebude v Praze vpuštěn na palubu. Výsledek testu by měl být v anglickém nebo ruském jazyce. Je doporučeno mít k dispozici výsledek testu ve vytištěné, papírové podobě (stačí vytištěná kopie, není vyžadován originál razítka, ani není třeba, aby dokument obsahoval číslo pasu).
  • Při příletu do Ruska je nutné vyplnit dotazník ke vstupu do země. Dotazník ke stažení zde.

3. OPATŘENÍ:

Aktuálně je v RF evidován nárůst nákazy. Navzdory tomu vláda RF dosud nepřijala další omezení. Stejně jako dříve existuje povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě, obchodech a na dalších veřejných místech, v Moskvě - roušky a rukavice. Nedodržení tohoto opatření bude mít za následek pokutu. Existují také omezení počtu diváků v divadlech, stadionech a dalších veřejných zařízeních (liší se v závislosti na oblasti). V každé oblasti se opatření a situace v detailech může lišit, doporučujeme proto průběžně sledovat vývoj (seznam omezení v regionech v ruštině zde). 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Aktuální karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území RF, doporučujeme vždy ověřit na stránkách Rospotrebnadzoru, resp. dle místních podmínek příslušné (cílové) oblasti. Podmínky se mohou lišit v závislosti na regionu.

Další užitečné informace lze nalézt na stránkách Stop Koronovirus (oficiální stránky Vlády RF s informacemi o COVID - 19).

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

 

5. PODMÍNKY VSTUPU DO ČR:

S ohledem na vývoj pandemie ve světě a obavy ze šíření nových mutací koronaviru jsou pravidla pro návrat do České republiky upravena formou průběžně aktualizovaných Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. Cestovatelé musí podstoupit testování na COVID-19 již před zahájením návratu do ČR z většiny zemí světa. Podobná pravidla přijímají postupně všechny země EU se společným cílem, kterým je předejít další a mnohem agresívnější vlně pandemie.