česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Francouzský trh průmyslových subdodávek pokračuje v suverénním růstu

Po nejvyšším ekonomickém růstu Francie za posledních 10 let s tempem téměř 2 % v roce 2017, zůstávají francouzské firmy velmi optimistické ohledně dalšího hospodářského vývoje. Rostoucí objem zakázek a zvýšená poptávka po průmyslovém zboží nutí místní firmy hledat partnery pro subdodávky v zahraničí.
 

Strojírenský průmysl

Strojírenský průmysl

Rok 2017 byl pro trh průmyslových subdodávek v Evropě velmi pozitivní a Francie nebyla výjimkou. Zatímco v Evropě rostl trh o 4 %, ve Francii dosáhl téměř 5% tempa a tímto si země galského kohouta udržela druhé místo v Evropě za Německem s objemem trhu 73,7 miliard euro.

Francouzské podniky profitují s rostoucí poptávky jak na domácím trhu, tak i v zahraničí. Zároveň se Francie vyznačuje velkým podílem dovozu a internacionalizace průmyslové kooperace a tento trend se v posledních dvou letech stále více prohlubuje. Zatímco např. celková poptávka po průmyslových subdodávkách v roce 2017 rostla ve Francii o 5 %, tempo růstu subdodávek ze zahraničí dosáhlo 8 %. Obdobné údaje jsou očekávány i letos.

Tento pozitivní trend je souhrou obecného ekonomického oživení ve Francii a v Evropě, ale také částečně důsledkem státní politiky mimořádných zrychlených odpisů v roce 2017, které motivují firmy pro investice do výrobních zařízení a také minimální úvěrové sazby. Výsledkem je znatelný růst investic podnikové sféry, který má v roce 2018 dosáhnout podle odhadů 6,5 %.

V současnosti je nejvyšší poptávka po subdodávkách ze strany francouzských firem v oblastech transformace plastů, kovových výrobků a odlévání forem a jiných slitin. Z hlediska sektorů je nejdynamičtější automobilový průmysl, subdodávky pro letecký průmysl a energetický průmysl. Na druhou stranu zaznamenaly nejnižší dynamiku v poptávce po subdodávkách sektory železniční dopravy nebo strojních zařízení pro zemědělství.

Francouzské firmy sektoru průmyslových subdodávek v roce 2016 začaly poprvé nabírat nové zaměstnance 1,5% tempem a tento trend pokračoval i v roce 2017 s růstem zaměstnanosti ve výši 1,6 %. Francouzské firmy se však již potýkají se sílícím nedostatek kvalifikované pracovní síly. Čím dále více francouzských firem se proto snaží zajistit si potřebné komponenty ze zahraničí. Tato vysoká míra dělby práce ve francouzském průmyslu a poptávka po zvyšování investic do kapitálových statků je tak opět lákavou příležitostí pro zahraniční subdodavatele.

Pro české firmy tak vznikají příležitosti zejména v oblasti strojírenských subdodávek (např. přesné obrábění či obrobené odlitky), výroby komponent z  plastů a kompozitních materiálů. Vzhledem ke kompetencím českých firem je zvýšený zájem z francouzské strany o zakázkovou a specializovanou výrobu strojních zařízení nebo jejich součástí, která kombinuje potřebné know-how a technologickou vyspělost s přijatelnou cenou produkce. Francouzští zákazníci oceňují také geografickou blízkost ČR, která přispívá k rychlosti a operativnosti výroby a dodávek českých výrobců na místní trh.

 

Tibor Opěla, obchodní rada českého velvyslanectví v Paříži