english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Praktické informace pro diváky hokejového Mistrovství světa 2023

V tomto článku najdete praktické informace týkající se MS v ledním hokeji, které se uskuteční v Rize /a Tampere/ v květnu 2023.

Už v květnu proběhne část Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2023 v hlavním městě Lotyšska, Rize. Odehrají se zde zápasy skupiny B a dvě čtvrtfinálová utkání (skupina A a boje o medaile proběhnou ve finském Tampere). V této souvislosti by chtěl zastupitelský úřad v Rize apelovat na návštěvníky – diváky mistrovství, kteří na tuto významnou sportovní událost přicestují z ČR, aby respektovali v dostatečné míře lotyšské zákony a místní předpisy, stejně jako pokyny pořadatelů či policistů, kteří budou zajišťovat bezpečnost a pořádek při jednotlivých zápasech a předcházeli tím situacím, které by mohly vyústit ve zbytečný postih. Taktéž žádáme diváky, aby dbali přiměřené opatrnosti, pokud se týká zabezpečení svých věcí, zejména dokladů a finančních prostředků. V případě, že se občan ČR stane obětí trestného činu, měl by případ v první řadě hlásit policejním orgánům hostitelské země.

Pokud by došlo ke ztrátě cestovních dokladů (cestovní pas, případně občanský průkaz) a občan ČR by neměl jiný doklad, na který by mohl legálně vycestovat z Lotyšska (a vstoupit na území ČR), je třeba co nejrychleji kontaktovat konzulární úsek ZÚ, případně nouzovou linku úřadu (v mimopracovních hodinách, o víkendu či svátcích). Situace se řeší vydáním tzv. Cestovního průkazu, o který je ale v zásadě nezbytné požádat osobně na úřadu. K vydání jsou nezbytné 2 barevné fotografie tzv. pasového formátu (3,5 x 5 cm), proto ve chvíli, kdy dojde ke zjištění, že bude nutné o Cestovní průkaz žádat, současně s kontaktováním konzulátu je praktické si tyto fotografie opatřit – velmi to vydání dokladu urychlí (bez fotografií doklad vydat nelze). Doporučujeme, krom pečlivého hlídání si osobních dokladů, též pořídit kopie těchto dokladů a ty uchovávat jinde, než skutečné doklady (například na hotelu atp.). Tento postup usnadňuje prokazování totožnosti nezbytné pro vydání náhradního dokladu.

Pracovníci úřadu jsou připraveni odpovídat na vaše dotazy, a to zejména prostřednictvím emailu Consulate_Riga@mzv.cz. Naopak chceme velmi důrazně požádat, aby nebyla dotazy bezprostředně nesouvisejícími s nouzovou situací občana ČR na území Lotyšska zatěžována linka „nouzové konzulární pomoci“ (viz tel. kontakty – odkaz výše). Na této lince opravdu nezodpovídáme dotazy týkající se cestování do Lotyšska, možnosti ubytování atp. Emailovou cestou vám ale rádi v co nejkratší době tyto typy dotazů zodpovíme. Není však v našich kapacitách pomáhat se zajištěním cesty, ubytování, nákupem lístků na utkání atd. – to je třeba řešit cestou komerčních subjektů.

Běžné informace k cestování do Lotyšska, bezpečnostní situaci a dalším důležitým bodům je zveřejněn na stránkách MZV ČR na základě podkladů našeho ZÚ zde .

Všem, kteří přicestují do Lotyšska za hokejem, přejeme klidný pobyt bez nepříjemností a skvělé sportovní zážitky.