english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Postup ománské vlády při podpoře výroby vodíku a zavádění vodíkových technologií

Omán je jednou ze zemí, která masivně - řízeným postupem s plnou vládní podporou - rozvíjí zcela nové odvětví svého hospodářství – výrobu vodíku. V tomto textu se pokusíme reflektovat dosavadní postup ománské vlády a přiblížit tak celý probíhající proces.

Omán masivně cílí na rozvoj OZE a vodíkové technologie. Omán se chce stát „světovým hráčem“, respektive předním světovým dodavatelem vodíku. Příjmy z vodíku mají do budoucna nahradit tenčící se příjmy z ropy a plynu. V případě Ománu se počítá s výrobou a přímou domácí spotřebou vodíku (pro domácí průmyslovou výrobu) a s celosvětovým exportem v podobě amoniaku (který je vhodný pro dálkovou přepravu H2).

Omán má všechny předpoklady: množství slunečního svitu (podle GHI World Map: čisté nebe 342 dní v roce a prům. denní horizontální irradiaci 6 až 6,75 kWh/m2), sílu a intenzitu větru, rozsáhlou volnou půdu. Má také mnohaleté zkušenosti s výrobou a exportem energetických surovin (především ropy a LNG), může těžit z blízkosti globálních obchodních tras a ze své přátelské nestranné zahraniční politiky. Láká zahraniční subjekty, aby na tomto rozvoji v Ománu přímo participovali, aby v Ománu podnikali. Ministerstvo energetiky a nerostů Ománu rozvíjí spolupráci se všemi relevantními mezinárodními aktéry, jako jsou vládní agentury a soukromé společnosti. Cílí nejen na produkci vodíku, ale také na domácí výrobu komponent potřebných k produkci H2. Všechny láká na své území, a to i tak, že vysílá státní úředníky do předem vytipovaných zahraničních firem po celém světě, aby přesvědčily přední zahraniční subjekty o výhodách lokalizace výroby a investicím v Ománu.

Počáteční ománské kroky

Omán cíleně buduje robustní odvětví zeleného vodíku. Počátky však nebyly jasné, spíše rozpačité. Ministerstvo podnikalo řadu administrativních a organizačních kroků, z nichž nejdůležitější bylo vytvoření ministerského výboru a specializovaných technických týmů pro snadnější koordinaci všech snah o rozvoj sektoru obnovitelné energie a vodíku. Tehdy chtělo ministerstvo spustit program a systém řízení, který by zajistil řádné plánování a efektivní provádění výroby. Připravena byla také Studie národního energetického plánu, která nastínila strategické směřování energetického sektoru v Ománu ve světle globálních trendů a národního potenciálu.

Mnohem více rozhodný a jasný byl postup vlády v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE). Ministerstvo energetiky a nerostů zadávalo a hradilo studie proveditelnosti ve slibných lokalitách (to se děje i nyní), probíhala výběrová řízení pro konkrétní projekty (část nabídek byla podána, další jsou v běhu a nové příležitosti se průběžně identifikují). Důraz byl kladen také na kvalitu a zjednodušení regulačního a právního rámce. Aktualizovaly se národní politiky energetické transformace. Plánovaly se také následné politiky s využitím dostupných studií, propojovaly zainteresované strany, vylepšovaly se pobídky a modely vyhodnocování výběrových řízení. Zaváděly se státní investice do odvětví obnovitelné energie související s výrobou vodíku, pro každou fázi byly navrženy vhodné modely vládních příjmů.

Ministerstvo sponzorovalo v srpnu 2021 založení tzv. Národní aliance zeleného vodíku známé jako „Hy-Fly“. Tomuto kroku předcházely pozitivní závěry tzv. Hydrogen Economy Feasibility Study.  Cílem bylo, aby se Sultanát Omán dostal na světovou mapu v oblasti výroby a spotřeby čistého vodíku. Aliance zahrnuje regulátora trhu, univerzity, instituce, soukromé energetické firmy a přístavy (PDO, ASPR, OQ, Oman LNG, EDO, BP Oman, Oman Shell, Total Energies Oman, Sultan Qaboos University, GUTech, Port of Sohar, Port of Duqm).

Expertní platformou pro výměnu názorů a nových poznatků, která má do země přilákat experty a firmy z celého světa je GREEN HYDROGEN SUMMIT & EXHIBITION (GHSO2022) probíhající ve dnech 5. – 7. 12. 2022 v Maskatu. Stát podpořil rozvoj znalostí domácích expertů budováním nových vzdělávacích a výzkumných institucí (Vodíkové centrum OHC, Takatuf Petrofac Oman /TPO,…).

Dne 13. března 2022 pak vydal sultán (Haitham bin Tarik) směrnici k urychlení postupů pro regulaci sektoru zeleného vodíku. Hlavním cílem bylo urychlení příprav právního rámce a postupů pro přidělování lokalit, urychlení příprav potřebných studií a zřízení Generálního ředitelství pro čistou/zelenou energii a vodík v rámci Ministerstva energetiky a nerostů. Generálním ředitelem je pan Abdulaziz al Shaithani.

Současná struktura a role institucí při rozvoji sektoru vodíku v Ománu

Ministerstvo energetiky a nerostů nastínilo rozdělení úlohy, které budou různé ománské státní subjekty hrát v členitém hodnotovém řetězci při výrobě vodíku v Ománu. V zásadě jsou 4:

  1. Hlavní roli hraje samotné ministerstvo, které jako tvůrce politik a regulátor vymezí strategii země a formuluje základní předpisy.
  2. Druhým článkem je nově založená státní společnost Hydrogen Oman (Hydrom). Ta je součástí státního holdingu Energy Development Oman (EDO). Hydrom je jakýmsi „dirigentem“ mezi investory a trhem, který organizuje výběrová řízení, uděluje koncese na pozemky, rozvíjí a spravuje společnou infrastrukturu, koordinuje odběr produktů, rozvíjí styky mezi developery a provozovateli sítí (státní subjekty v Ománu vlastní sítě elektřiny, vody a plynu), spolupracuje s Veřejným úřadem pro zvláštní ekonomické zóny a svobodné zóny (OPAZ). Kromě role „dirigenta“ bude Hydrom plnit roli toho, kdo vyvine a bude řídit přepravní a skladovací infrastrukturu v Ománu. Určité doplňkové role v tomto druhém článku mají mít také státní společnost OQ Networks (která vlastní a provozuje zemní plynárenskou síť/součást státní OQ Group), Majis Industrial Services (MIS) – státem vlastněná integrovaná vodárenská společnost, Marafiq Oman – centralizovaný poskytovatel veřejných služeb a Oman Electricity Transmission Company (OETC / součást státní společnosti Nama Group).
  3. Třetím článkem jsou investoři/developeři a jejich role je široká. Kromě financování vodíkových projektů budou investovat do tzv. „upstream komponenty“, tj. do projektů na výrobu OZE, do „midstream“ - což jsou v případě vodíku elektrolyzéry - a do „downstream segmentu“ což je navazující výroba vodíku či jeho derivátů (amoniaku apod). V tomto třetím článku bude mít svoji roli také státní společnost OQ Alternative Energy (součást OQ Group), která bude představovat vládní podíl ve všech vodíkových projektech vyvíjených v Ománu.
  4. Posledním – čtvrtým – článkem řetězce je přeprava exportovaného vodíku, kterou má zajišťovat státní společnost Asyad Shipping (součást státem vlastněné Asyad Group). Ta se bude podílet na námořní přepravě zeleného amoniaku a dalších derivátů na bázi vodíku, které vzejdou z tohoto rodícího se odvětví.

Podle ministerstva se kumulativní investice do ománského zeleného vodíkového hospodářství do roku 2050 odhadují na 54 mld OMR (cca 3,4 bil CZK nebo 140 mld USD). Odhad zahrnuje jak investice nezbytné pro obrovské množství klíčových součástí infrastruktury a hardwaru (zejména solární panely, větrné turbíny, elektrolyzéry, systémy syntézy derivátů, skladování, vodu, dopravu, odsolování vody a další zařízení). 

Vodíková strategie Ománu

Sultanát Omán, zastoupený ministerstvem energetiky a nerostů, dne 23.10.2022 představil svou ambiciózní vodíkovou strategii, která předpokládá investice ve výši 140 mld USD, dosažení produkce jednoho milionu tun zeleného vodíku do roku 2030 a celostátní ambici dosažení „čisté uhlíkové nuly do roku 2050“. Ve stejnou dobu byla zřízena státní společnost HYDROM, která má dohlížet na rozvoj a zavádění zelených vodíkových technologií. Již dříve došlo ke zřízení Ománského vodíkového centra (Oman Hydrogen Center), které se zabývá výzkumem vodíkových technologií, a k vytvoření Ománského střediska udržitelného rozvoje (Oman Sustainability Centre), toto centrum má být hlavním orgánem provádějícím dohled (regulátorem trhu) nad plány rozvoje hospodářství a programem uhlíkové neutrality.

Pozn.: Přesný mandát HYDROM zahrnuje (1) vymezování oblastí a pozemků vlastněných vládou vhodných pro výrobu zeleného vodíku, (2) řízení procesu jejich přidělování developerům (zájemcům z celého světa) a (3) usnadnění rozvoje společné infrastruktury a zapojení navazujících odvětví do udržitelného ekosystému ve spolupráci s veřejným úřadem pro zvláštní ekonomické zóny a svobodná pásma (OPAZ). Ve stejný den (23. 10. 2022) také HYDROM zahájil přijímání žádostí o pozemky, které jsou přidělovány pro rozvoj OZE a odvětví vodíku. Od 2. listopadu 2022 pak budou zainteresovaným investorům rozesílány RfQ (Request for Qualification) a do dubna 2023 by mělo dojít k prvním alokacím pozemků (block awards). Rychlost přidělování jde v souladu s cílem vlády pro vytvoření ambiciózního množství nových zdrojů OZE do roku 2030. V první fázi se pro rozvoj OZE a výrobu vodíku v Ománu investorům nabízí 2 bloky každý o velikosti 320 km2v lokalitě Duqm, v druhé fázi 4 bloky v Thumrait - poblíž města Salalah (každý blok opět okolo 320 km2 s přidělením pozemků před koncem 2023). Těchto úvodních bezmála 2 000 km2 (v prvních dvou fázích) je zatím jen malá část, počítá se totiž s více jak 60 tisíci km2 pro vodíkové projekty na celém území Ománu (v dalších fázích v Al Dhahirah 8 200 km2, Al Dakhiliyah 5 180 km2, Sur 2 450 km2, Al Wusta / Duqm 15 930 km2, Al Jazir 25 700 km2 a Dhofar 7 910 km2). Investorům se nabízí také daňové úlevy a pobídky, jako např. snížená cena nájmu pozemků a odpuštění nájemních poplatků do doby realizace projektu. Jedná se o první takovou dražbu ploch a Omán se na ní bude učit - v případě velkého zájmu se pobídky sníží, v případě slabého zájmu se pobídky dále zvětší. Je na investorech samotných, zda bude koncovým produktem zkapalněný vodík, amoniak či metanol nebo zda na plochu přinesou i další výrobu, která vodík rovnou využije. Pokud jde o infrastrukturu (vodíkové potrubí, elektrické vedení, vodovodní potrubí apod.), ta bude vždy ve vlastnictví příslušných ománských státních podniků. Investoři však budou mít možnost tuto infrastrukturu ománským partnerům v rámci realizace projektu dodat. Kontakt: Firas Al Abduwani, Acting Managing Director of HYDROM

Cíle odstraňování emisí CO2 v Ománu

Na konci roku 2022 ománská vláda identifikovala 5 sektorů, které se podle ní podílí z 95% na všech emisích CO2 v Ománu. Jde o (1) průmyslové závody, (2) elektrárny, (3) odvětví výroby ropy a plynu, (4) sektor dopravy / mobility a (5) územní plánování. Pro každou z těchto oblastí si stanovila ambiciózní cíle, kterých chce v následujících letech dosáhnout. V oblasti mobility chce stát široce rozvinout síť nabíjecích stanic ("od Maskatu po Salalah bez obav"). Podle slov ministra za pomoci "agresivních pobídek".

Proč je energetická transformace pro Omán výhodná

Zajímavý byl komentář generálního ředitele EDO z prosince 2022. Podle státní společnosti Energy Development Oman (EDO) nám nové technologie a obnovitelné zdroje umožňují (a) produkovat více elektřiny, (b) stabilněji (cenou i objemem na rozdíl od ropy a plynu), (c) levněji než všechny dosavadní fosilní zdroje, (d) s nízkými emisemi. Pro rychlý rozvoj odvětví vodíku je potřeba podpořit znalosti lidí a jejich vzdělanost v nových oblastech OZE a podporovat vznikající nová pracovní místa.  Vláda by pak měla podpořit tvorbu nové infrastruktury, podporovat produkci vodíku a mít vlastní strategii.