italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Praze a Pardubicích proběhly semináře o exportních příležitostech v Itálii a Slovinsku

Na Ministerstvu zahraničních věcí se 25. září 2019 uskutečnil seminář určený pro české exportéry, zvažující vstup na trh těchto dvou evropských států. Seminář zahájil náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa

V Černínském paláci Ministerstva zahraničních věcí se uskutečnil 25. září seminář o exportu do Itálie a Slovinska. O den později, 26. září proběhl obdobný seminář rovněž v Pardubicích a to ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Pardubického kraje. Na semináři v Praze v budově Ministerstva zahraničních věcí ČR vystoupil náměstek ministra Martin Tlapa. Kromě něj promluvil také zástupci hlavních partnerů semináře, Hospodářské komory ČR a  pojišťovacího ústavu Atradius.

Na obou seminářích prezentovali ekonomický diplomat z českého velvyslanectví v Římě Marcel Sauer a ekonomická specialistka Andrea Nimmerfrohová. Slovinsko představil ekonomický diplomat z Lublaně Jan Beneš.

Náměstek na úvod pražské části zdůraznil velikost a důležitost italského trhu a v té souvislosti připomněl i podnikatelskou misi ministra zahraničních věcí 25. listopadu 2019 do lombardského Milána, která navazuje na nedávné otevření Generálního konzulátu v tomto městě. Poté zmínil, že Slovinsko je sice malá země s menším trhem, ale významně může exportérům pomoci kulturní i jazyková blízkost České republiky a této země.

Ve Slovinsku jsou pro české exportéry nejzajímavější příležitosti v oblasti infrastruktury a energetiky a aktuálně také nanotechnologie či IT. Je zde plánovaná modernizace armády částečně vyvolaná migrační krizí.

Italské  hospodářství je velkou měrou řízeno malými a středně velkými podniky produkujícími vysoce kvalitní spotřební zboží  Tradičně nejvýznamnějšími obory exportu je automobilový a chemický průmysl, zdravotnictví, vodohospodářství a strojírenství. Lombardie se na celkovém bilaterálním obchodu podílí jednou čtvrtinou, i z tohoto důvodu se chystá i plánovaná cesta ministra zahraničních věcí.

Na závěr obou seminářů měli zástupci firem možnost s ekonomickými diplomaty a ekonomickou specialistkou konzultovat své exportní plány a navázat další spolupráci.

 

přílohy

Prezentace Itálie 2 MB PPTX (FILE_TYPE_PPTX) 9.10.2019

Prezentace Slovinsko 11 MB PPTX (FILE_TYPE_PPTX) 9.10.2019