english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika dojednala nový plán Strategické spolupráce s Japonskem

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek se dne 7. května 2021 setkal ve Varšavě s ministrem zahraničních věcí Japonska Tošimicu Motegim. Jednání se uskutečnilo na okraj jednání ministrů zahraničních věcí zemi Visegradské skupiny s ministrem Motegim, které zorganizovalo polské Předsednictví V4.

Ministr Kulhánek vyzdvihl při jednání vysokou úroveň vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi. Oba představitelé ocenili výbornou spolupráci v oblastech jako je ekonomika, kultura, školství či věda a technika. Ministr Kulhánek vyjádřil rovněž přesvědčení, že se brzy podaří překonat současnou pandemii COVID-19, která naše vzájemné vztahy v průběhu minulého roku, kdy jsme si připomněli 100. výročí navázání diplomatických vztahů, výrazně ovlivnila.

V průběhu jednání byly probrány možnosti spolupráce V4+Japonsko při podpoře politické a ekonomické transformace zemí západního Balkánu a také další možnosti spolupráce mezi EU a Japonskem, mimo jiné v oblasti humanitární a rozvojové spolupráce. Mezi dalšími diskutovanými tématy byla japonská iniciativa Free and Open Indo-Pacific, role ČLR ve světě či aktuální vývoj v KLDR.

Na závěr jednání podepsali ministr Kulhánek a ministr Motegi Akční plán spolupráce mezi Českou republikou a Japonskem na období 2021-2025. Dokument definuje klíčové oblasti strategické spolupráce, která byla poprvé dohodnuta v roce 2003. Mezi prioritní oblasti spolupráce bude patřit vedle ekonomické spolupráce i spolupráce v oblasti vědy, inovací a obchodu. Důležitou oblastí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie.
 

Akční plán 2021-2025 (PDF, 114 KB)