česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OECD
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

OECD bije na poplach: Je potřeba zajistit financování Agendy 2030

Pokud se nepovede naplnit Agendu 2030 a její Cíle udržitelného rozvoje (SDGs), bude to mít bezprecedentní celosvětový dopad – více přírodních katastrof, více epidemií, rozsáhlé nucené migrace bez ohledu na hranice, varuje publikace s názvem Globální přehled financování udržitelného rozvoje, který dnes zveřejnila OECD.

V roce 2015 se celý svět spojil, aby dojednal Agendu 2030 pro udržitelný rozvoj, jejímž cílem je učinit do roku 2030 svět lepším. Politická vůle k naplnění SDGs nechybí. Finanční zajištění SDGs je však věc druhá. A ta výrazně pokulhává.

O tom vypovídá i podtitul publikace, který zní „Je čas čelit výzvě“ (Time to face the challenge). Jinými slovy, pro naplnění SDGs nejsou potřeba „pouze“ miliardy, ale bilióny dolarů. Pro jejich zajištění bude potřeba především významné podpory soukromého sektoru, bez jehož zapojení nebude realizace Agendy 2030 vůbec možná.

Akční agenda z Addis Abeby (AAAA) poskytla Agendě 2030 finanční rámec. Od jejího podepsání v roce 2015 však nedošlo k velkému pokroku v navyšování rozvojového financování.

Publikace proto upozorňuje, že na financování udržitelného rozvoje je třeba nepohlížet jako na finanční náklady, ale jako na investice. Je třeba vnímat, že z dlouhodobého hlediska se veškeré investice vrátí v podobě prosperity, stability i větší bezpečnosti ve světě. K tomu však bude potřeba ambiciózních politických reforem v dárcovských i přijímacích zemích, i větší politické soudržnosti mezi dárci i příjemci pomoci.

 „Stojíme na křižovatce a čas jednat je nyní,“ uzavírá publikace.

Global Outlook (PDF, 6 MB)