česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návrh na právo na stávku skončil

Kdy: 12.09.2012, Kde: Brusel

Národní parlamenty dvanácti zemí EU poprvé využily práva udělit „žlutou kartu“ návrhu legislativy, kterou jim dala Lisabonská smlouva.

Evropská unie nebude mít nová pravidla, podle kterých by mohli stávkovat zaměstnanci vyslaní za prací do jiné členské země. Evropská komise 12. září 2012 totiž oficiálně oznámila, že stahuje návrh nařízení zvaného „Monti II“. To by právě upravilo právo na kolektivní akce včetně stávky pro vyslané pracovníky.

Návrh si totiž hned od počátku vysloužil silnou kritiku ze strany členských států. Ta letos v červnu vyústila v udělení tzv. „žluté karty“ národními parlamenty. Žlutá karta je mechanismus zavedený Lisabonskou smlouvou, který umožňuje národním parlamentům napadnout legislativní návrh Komise v případě, že se domnívají, že návrh porušuje princip subsidiarity nebo proporcionality.

V tomto případě se proti návrhu nařízení vyslovilo 12 členských států. Žlutá karta tedy představuje určité veto proti legislativnímu aktu, které však není absolutní. Komise má totiž vedle možnosti stažení či změny návrhu také možnost návrh ponechat v původním znění, pouze doplnit náležitým vysvětlením.

Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální politiku László Andor a eurokomisař pro meziinstitucionální vztahy Maroš Šefčovič nicméně 12. září v dopise předsedovi Rady EU nicméně oznámili úplné stažení tohoto návrhu. Nepřipouštějí sice, že by návrh porušoval princip subsidiarity, avšak s ohledem na silnou kritiku ze strany mnoha vlád členských zemí, Evropského parlamentu i zainteresovaných subjektů konstatují, že je zřejmé, že návrh nemá šanci získat potřebnou politickou podporu ke schválení. To je v tomto případě jednomyslnost.

O to více považuje EK za žádoucí urychleně zpřesnit pravidla pro vysílání pracovníků v rámci poskytování služeb. Příslušný návrh, od něhož si Komise slibuje zlepšení fungování vnitřního trhu EU, byl na jaře předložen současně s návrhem nařízení Monti II.

Foto: Rada EU