česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sňatek v zahraničí

Níže uvedené informace se týkají uzavření manželství občanem ČR v zahraničí civilní nebo církevní formou před příslušným litevským úřadem nebo, ve výjimečných případech, pouze civilní formou před zastupitelským úřadem ČR v Litvě.

Uzavření manželství v Litvě

V případě uzavírání občanského nebo církevního sňatku před příslušnými úřady v zahraničí se podmínky jeho uzavření a forma sňatku řídí právními předpisy dané země. Způsobilost občana ČR uzavřít manželství, jakož i podmínky jeho platnosti, se řídí českým právním řádem.

Čeští občané mohou podle dostupných informací uzavřít sňatek v Litvě před místními úřady pouze tehdy, pokud je alespoň jeden ze snoubenců litevským občanem/občankou nebo má občan/občanka ČR povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu v zemi. Uzavření manželství rovněž nesmí bránit žádné zákonné překážky. Co se týče potřebných dokladů, poplatků atd., doporučuje zastupitelský úřad kontaktovat přímo příslušné úřady v místě.

Uzavření manželství před zastupitelským úřadem ČR v Litvě

Občan ČR může výjimečně uzavřít manželství na zastupitelském úřadu ČR v Litvě, a to v odůvodněných případech (zejména z důvodů zdravotních, dlouhodobého pobytu v cizině apod.). Před svatebním obřadem zastupitelský úřad ČR posoudí, zda uzavření manželství nebrání žádné okolnosti. Před zastupitelským úřadem ČR nemohou uzavřít manželství dva cizí státní občané nebo osoby bez státního občanství.

Podmínkou pro uzavření sňatku na zastupitelském úřadu České republiky v zahraničí je, aby alespoň jeden ze snoubenců byl českým občanem a uzavření manželství nebránily zákonné překážky manželství. V případě sňatku mezi státním občanem ČR a cizincem je nutné doložit, že uzavření manželství nebrání mezinárodní smlouva, kterou je ČR vázána, a že právní řád třetího státu, jehož je jeden ze snoubenců státním občanem, budou považovat manželství takto uzavřené za platné – pokud je Váš snoubenec/snoubenka cizincem, se svou žádostí doložte potvrzení vystavené zastupitelským úřadem země, jíž je snoubenec/snoubenka občanem, že manželství uzavřené na zastupitelském úřadě ČR ve Vilniusu bude ze strany daného státu uznáno za platné.

Uzavření manželství na zastupitelském úřadě se řídí českým právním řádem, tj. zákonem č. 91/2012 Sb. o mezinárodním právu soukromém.

Před zastupitelským úřadem nelze uzavřít manželství zmocněncem na základě plné moci. Rovněž uzavření registrovaného partnerství před ZÚ není možné (viz §2 zákona č. 115/2006 Sb. a §2 zákona č. 301/2000 Sb.).

V případě souhlasu vedoucího zastupitelského úřadu ČR s uskutečněním obřadu musí snoubenci splnit následující podmínky:

  1. předložit vyplněný Dotazník k uzavření manželství (PDF, 203 KB)
  2. předložit rodný list,
  3. předložit doklad o státním občanství,
  4. předložit výpis údajů z informačního systému evidence obyvatel o místě trvalého pobytu (případně obdobný doklad, pokud má snoubenec trvalý pobyt v cizině a pokud je cizím státem vydáván),
  5. předložit výpis z evidence obyvatel o osobním stavu,
  6. vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství - viz informace Ministerstva vnitra ČR,
  7. předložit pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství, nebo úmrtní list zemřelého manžela, popřípadě pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství, nebo úmrtní list zemřelého partnera (v případě rozvodu v cizině je nutné připojit rozsudek Nejvyššího soudu ČR o uznání rozhodnutí, nestanoví-li jinak mezinárodní smlouva, kterou je ČR vázána).

V případě snoubence-cizince je nutno předložit následující doklady:

  1. rodný list,
  2. doklad o státním občanství,
  3. doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství nebo doklad o právní způsobilosti ke vstupu do partnerství, je-li  cizím státem vydáván, (ne starší 6 měsíců),
  4. potvrzení o osobním stavu a pobytu, je-li cizím státem vydáváno,
  5. úmrtní list zemřelého manžela, jde-li o ovdovělého cizince; tento doklad není třeba předkládat, je-li tato skutečnost uvedena v dokladu o právní způsobilosti k uzavření manželství nebo dokladu o právní způsobilosti ke vstupu do partnerství,
  6. pravomocný rozsudek o rozvodu manželství, jde-li o rozvedeného cizince,
  7. pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství, anebo úmrtní list zemřelého partnera, jde-li o cizince, který žil v partnerství,
  8. doklad, kterým je možné prokázat totožnost.

Doklady vystavené orgány cizího státu musí být opatřeny úředním překladem do českého jazyka, s výjimkou listin vystavených ve slovenském jazyce, a potřebnými ověřeními, nestanoví-li jinak mezinárodní smlouva, kterou je ČR vázána. Doklady lze předkládat v úředně ověřených kopiích.

Zastupitelský úřad po uzavření sňatku vystavuje snoubencům potvrzení o uzavření manželství, které jim slouží jako doklad do obdržení oddacího listu. Protokol o uzavření manželství je zasílán na Zvláštní matriku v Brně, která následně vystaví oddací list a zašle jej na požadovanou adresu.

Poplatek za podání žádosti o uzavření sňatku na zastupitelském úřadu odpovídá výši 5 000 Kč v EUR dle aktuálního kurzu. Poplatek se hradí v hotovosti.

Pokud se jedná o sňatek českého občana s cizincem a příslušný snoubenec/snoubenka nemluví nebo nerozumí česky, je nutná při prohlášení o uzavření manželství přítomnost tlumočníka. Účast tlumočníka zajišťuje jeden ze snoubenců na vlastní náklady, nestanoví-li zvláštní právní předpis jinak. Nejde-li o tlumočníka jmenovaného ministrem spravedlnosti České republiky, musí tlumočník složit slib do rukou matrikáře (příslušného pracovníka zastupitelského úřadu), a to ve znění slibu podle zvláštního právního předpisu.

Více informací k uzavírání manželství českých občanů v zahraničí, příp. na zastupitelských úřadech České republiky v zahraničí můžete nalézt na Portálu veřejné správy, příp. na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.