português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování českých občanů do Portugalska po zrušení nouzového stavu v ČR

Dnem 17. 5. došlo k ukončení nouzového stavu na území ČR. Podmínky vstupu na území ČR jsou nadále upraveny Ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR platným od 26. května 2020.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR i  nadále doporučuje českým občanům cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Níže naleznete informace o aktuálních podmínkách pro cesty českých občanů do Portugalska. Informace o podmínkách stanovených portugalskými orgány jsou pouze informativní, před cestou proto doporučujeme ověřit u Velvyslanectví Portugalska v Praze, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

1. Informace o podmínkách pro vycestování z České republiky.

2. Vstup na území Portugalska

Ačkoliv portugalská vláda vstup cizinců na území Portugalska nezakázala, existující omezení v pozemní i letecké dopravě takovou regulaci de fakto zajišťují. Překročení pozemních hranic ze Španělska do Portugalska osobním vozem není podle aktuálně platných pravidel umožněno občanům třetích zemí (včetně zemí EU), pokud nejsou rezidenty v Portugalsku. U existujícího leteckého spojení mezi několika evropskými metropolemi a Lisabonem není sice takové omezení výslovně stanoveno, nelze však vyloučit, že letecké společnosti mohou předložení dokladů o bydlišti v Portugalsku od cestujících při nástupu do letadla vyžadovat.

3. Dopravní spojení mezi Portugalskem a Českou republikou

Pro návrat českých občanů z Portugalska do České republiky se aktuálně jeví jako nejvhodnější letecké spojení společnosti KLM z Lisabonu do Prahy s přestupem v Amsterdamu. Další možností je letecké spojení společnosti Lufthansa do Frankurtu nebo společnosti Air France do Paříže, odkud lze využít obnovené navazující lety společnosti ČSA.  

Možnost využití těchto spojů pro cestu z České republiky do Portugalska  je nutno ověřit přímo u dopravních/leteckých společností.


4. Karanténní opatření v Portugalsku (orientační informace)

Všem osobám přijíždějícím do země je doporučena profylaktická domácí izolace po dobu 14 dní. Více informací na speciálních webových strankách  Ministerstva zdavotnictví Portugalska.

Podmínky domácí profylaktické izolace v anglickém jazyce naleznete zde.

Informace o karanténních opatřeních na Madeiře naleznete zde.

Informace o karanténních opatřeních na Azorských ostrovech naleznete zde.

 

5. Podmínky opětovného návratu/vstupu do České republiky platné od 26. 5. 2020 (PDF, 107 KB)


6. Důležité odkazy a instituce

Aktuální statistiky a informace o výskytu nákazy COVID-19 v Portugalsku

Velvyslanectví Portugalska v České republice

Seznam akreditovaných laboratoří v Portugalsku (na lékařské doporučení)

Seznam odběrových míst v České republice