português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: absfreepic.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální informace k cestování českých občanů do Portugalska v souvislosti se šířením koronaviru

Níže naleznete informace o aktuálních podmínkách pro cesty českých občanů do Portugalska

1. Vstup na území Portugalska

Do 30. 11. 2021 jsou pro vstup do Portugalska včetně autonomních oblastí Madeira a Azorské ostrovy akceptovány platné digitální certifikáty EU COVID osvědčující dokončené očkování proti nemoci covid-19, prodělání nemoci covid-19 či podstoupení antigenního testu ne staršího 48 hodin nebo PCR testu ne staršího 72 hodin.

Od 1. 12. 2021 bude pro vstup VŠECH cestujících (včetně plně očkovaných) na území pevninského Portugalska s využitím jakéhokoliv druhu dopravy nutno předložit platný digitální certifikát EU o negativním výsledku antigenní nebo RT-PCR testu provedeného ne dříve než 48 hodin (antigenní test), resp. 72 hodin (RT-PCR test) před nástupem cesty. Od předložení testu jsou osvobozeny děti, které nedovršily věk 12 let.

Dále je nutno vyplnit příslušný příjezdový formulář, jehož podoba se v závislosti na destinaci liší:

 

V případě Madeiry je nezbytný negativní PCR test (ne starší 72 hodin) nebo jeho absolvování testu po příletu. Podrobné informace a informace o případných výjimkách pro očkované osoby resp. osoby, které již prodělaly onemocnění Covid-19, jsou k dispozici v odkazu v bodě 3 níže.

 

V případě Azorských ostrovů platí povinnost předložit negativní výsledek PCR testu nikoliv staršího nežli 72 hodin již před nástupem do letadla s destinací na Azorských ostrovech a následného povinného kontrolního testování v případě pobytu více než 6 dní, případně dalších PCR testů při každé cestě mezi ostrovy. Podrobné podmínky viz odkaz v bodě 3 níže.
 

Velvyslanectví ČR v Lisabonu nemůže garantovat, že se podmínky pro umožnění přepravy (nástup do letadla) ze strany leteckých společností nebudou lišit od podmínek stanovených oficiálními orgány portugalské vlády, resp. regionálních vlád Madeiry a Azorských ostrovů. Doporučujeme proto vždy konzultovat pravidla pro konkrétní let/y u příslušné letecké společnosti.
 

2. Doprava mezi Českem a Portugalskem

Doprava mezi Českem a Portugalskem je možná leteckou či pozemní cestou při splnění konkrétních podmínek tranzitních zemí a/nebo leteckých společností, které doporučujeme předem ověřit.

Přímé lety Praha - Lisabon jsou několikrát týdne zajišťovány leteckou společností TAP, přímé lety Praha - Funchal (Madeira) společností Smartwings.

V případě leteckých spojení mezi ČR a Portugalskem a zpět realizovaných s přestupem ve třetí zemi, doporučuje Velvyslanectví ČR v Lisabonu před cestou konzultovat aktuální podmínky tranzitu/příletu do dané třetí země, a to nejlépe na webových stránkách příslušného zastupitelského úřadu ČR (např. v případě Německa na www.mzv.cz/berlin).

Cesta přes pozemní hranici mezi Španělskem a Portugalskem je možná bez restrikcí.
 

3. Protiepidemická opatření v Portugalsku

Do 30. 11. platí v Portugalsku tzv. stav bdělosti, od 1. 12. je znovu vyhlášen stav kalamity.  Podrobnější informace o aktuálně platných i plánovaných opatřeních naleznete zde.

Karanténní opatření v případě, kdy se český občan setká během svého krátkodobého pobytu v Portugalsku s osobou nakaženou Covid-19 nebo přímo v Portugalsku touto nemocí onemocní, jsou obdobné karanténním opatřením v Česku. Samostatná schopnost cestovatelů řešit situaci spojenou s nutností setrvat na místě po dobu onemocnění a/nebo karantény za pomoci asistenční služby sjednané komerčním cestovním pojištěním je nezbytná, stejně jako ověření před cestou, že sjednané pojištění takovou situaci pokrývá.

Informace o opatřeních na Madeiře jsou k dispozici zde.

Informace o opatřeních na Azorských ostrovech jsou k dispozici zde.

Informace o podmínkách stanovených portugalskými orgány jsou pouze informativní, před cestou proto doporučujeme ověřit u Velvyslanectví Portugalska v Praze, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
 

4. Důležité odkazy a instituce

Aktuální statistiky a informace o výskytu nákazy COVID-19 v Portugalsku

Velvyslanectví Portugalska v České republice

Správa portugalských letišť ANA

Kde nalézt kontakt na nejbližší laboratoř v Portugalsku (nutnost lékařského doporučení třeba předem ověřit)

Seznam odběrových míst v České republice
 

5. Podmínky návratu do České republiky

Podrobné informace jsou k dispozici v článku MZV.

Více informací včetně aktuální klasifikace zemí naleznete na webu Ministerstva vnitra ČR.