česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy dominovaly veletrhu Expokos v Prištině

Ve dnech 25. - 27. května 2016 se v Prištině konal 15. ročník mezinárodního veletrhu Expokos. V rámci projektu ekonomické diplomacie PROPED se veletrhu zúčastnilo šest českých firem ze sektoru energetiky, vodního managementu a údržby silnic. České zastoupení bylo nejpočetnější ze všech zahraničních účastníků veletrhu a české velvyslanectví se stalo jedním z hlavních partnerů letošního ročníku. Součástí veletrhu byl také tzv. “Green Festival” zaměřený na ekologické technologie.
 

Velvyslanec České republiky Ivo Šilhavý na slavnostním zahájení zdůraznil, že „Kosovo je mladá a dynamická země a potřebuje ke svému ekonomickému rozvoji špičkové technologie, moderní know-how a spolehlivé obchodní partnery. To je přesně to, co české firmy mohou nabídnout. Zde na veletrhu konkrétně v oblastech vodního managementu, inženýrských sítí, energetiky a také technologií na údržbu povrchů vozovek“. Velvyslanec Šilhavý připomněl aktivity Velvyslanectví České republiky v Prištině při podpoře vzájemných podnikatelských aktivit, včetně seminářů k exportním a investičním příležitostem v Kosovu.

Na slavnostním zahájení rovněž vystoupili velvyslanec USA Greg Delawie, kosovský ministr pro ekonomický rozvoj Blerand Stavileci, ministr životního prostředí a územního plánování Ferid Agani a ředitel Procedit Bank Ilir Aliu.

Letošního 15. ročníku veletrhu Expokos se zúčastnilo 50 kosovských firem a kromě Česka dalších 12 zahraničních subjektů z Albánie, Švýcarska, Německa, Velké Británie, Řecka, Slovinska, Srbska, Turecka a USA. Za Česko byli přítomni zástupci firem ŠKODA PRAHA a.s., REKO PRAHA a.s., Ircon s.r.o., TopolWater s.r.o., PROVOD s.r.o. a Siltek s.r.o. Ministr pro ekonomický rozvoj Blerand Stavileci se opakovaně zastavil v českém stánku, aby detailně pohovořil se zástupci českých firem.

České firmy ocenily profesionální organizaci veletrhu, možnost navázání osobních kontaktů, včetně intenzivních jednání s potencionálními kosovskými partnery z firem Ekoinvest (energetika) a Project Plus (vodní management/čistírny odpadních vod). Výrazným momentem byla přítomnost vedoucích manažerů ŠKODY PRAHA, a.s., kteří v průběhu veletrhu zjišťovali možnosti zapojení firmy do rekonstrukce stávajících elektráren Kosovo A a Kosovo B a do projektu výstavby nové elektrárny Kosovo New/C. Ke své účasti na veletrhu uvedli, že dlouhodobě sledují ekonomické aktivity v zemích západního Balkánu, kde mezi hlavní úspěchy řadí vítězství v tendru na elektrárnu Pljevla v Černé Hoře. Tento úspěch vytváří zájem ostatních zemí regionu. Další příležitosti pro svou firmu v Kosovu spatřují v projektech na rekonstrukci a výstavbu nových energetických zdrojů. Zde je široký prostor i pro další české firmy. Na základě osobních poznatků vnímají rozvíjející se kosovskou ekonomiku s novými a dravými firmami působícími v energetice jako zajímavý a perspektivní trh.

Zástupci českých firem během neformálních rozhovorů uvedli, že po seznámení s kosovskou obchodní realitou je jejich pohled na Kosovo výrazně pozitivnější, než byly jejich představy, se kterými do Kosova poprvé přijížděli. Zároveň zdůraznili, že je potřeba pokračovat v informování českých podnikatelů o obchodních příležitostech v Kosovu.     

Kosovské sdělovací prostředky ve většině zpráv o veletrhu zmiňovaly silné české zastoupení a citovaly úvodní slova velvyslance Šilhavého.

 

Galerie


Czech firms dominated on Expokos Fair in Pristina