česky  shqip  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové „zelené“ autobusy Iveco už jezdí v Prištině

Dne 11. ledna 2017 bylo slavnostně předáno 15 autobusů společnosti Iveco Czech Republic, a.s. prištinské dopravní firmě Trafiku Urban. Společnost Iveco CZ zvítězila v tendru na dodávku 30 autobusů pro hlavní město Kosova v celkové hodnotě 5,9 milionů EUR. Součástí kontraktu je také opce na zakoupení dalších 21 vozů. Financování projektu je zajištěno půjčkou od Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Druhá část dodávky 15 vozů by se měla uskutečnit koncem ledna 2017. Dodané vozy jsou kromě standardní výbavy doplněny o multifunkční klimatizaci a splňují emisní kritéria normy Euro 6.

Předání se uskutečnilo v depu prištinské dopravní společnosti Trafiku Urban za účasti starosty Prištiny, ministra financí, představitelů EBRD, velvyslance ČR v Prištině, zástupců společnosti Trafiku Urban a početných zástupců médií.

Starosta Shpend Ahmeti ve svém projevu označil uvedení autobusů Iveco z České republiky do provozu jako začátek reformy veřejné dopravy v Prištině, která poskytne obyvatelům moderní servis a výrazně sníží emise. Dále řekl, že uvedení 51 vozů do provozu nebude konečný počet. Priština potřebuje celkem 160–200 autobusů k plnému zajištění veřejné dopravy. Polovinu vozů zakoupí municipalita a druhou polovinu bude provozovat soukromý investor. Ministr financí Avdulah Hoti řekl, že podpora kosovských municipalit prostřednictvím půjček od EBRD a bankovních institucí bude pokračovat i v budoucnosti.

Velvyslanec Ivo Šilhavý uvedl, že dobře fungující veřejná doprava šetrná k životnímu prostředí poskytuje prosperující a zdravý život pro město. Dále řekl: „Jsem rád, že veřejná doprava v Prištině je transformována do moderního systému. Česká republika podporuje Kosovo na jeho cestě do EU. To znamená nejen politickou podporu, ale také podporu na zlepšení životních standardů občanů. Díky investici EBRD se nové autobusy dostávají do provozu právě nyní. Méně emisí a méně hluku, větší spolehlivost a pohodlí – to je poselství, které tyto autobusy přinášejí.“

Jiří Škeřík, manažer společnosti Iveco CZ pro oblast Balkánu, ocenil spolupráci s chorvatským partnerem v tomto tendru a potvrdil jednání o dodatku ke smlouvě na dalších 21 autobusů. Zároveň vyjádřil naději, že tento kontrakt zvýší šance na získání dalších zakázek pro Iveco CZ v kosovských městech a v regionu západního Balkánu.

Veřejná doprava v Prištině a v celém Kosovu nabízí značný potenciál k růstu, mj. další autobusy pro Prištinu a jiná větší města v Kosovu. Současný autobusový park provozovaný v Kosovu tvoří zejména ojeté vozy dovezené ze zemí EU, jejichž technický stav již v mnohém neodpovídá požadavkům na bezpečný provoz.

Nákup nových autobusů pro Prištinu se stal významnou událostí, které se dostalo mediální pozornosti již od podpisu smlouvy v září 2016, mediálně monitorován byl i příjezd autobusů do Kosova koncem prosince 2016 a samozřejmě vděčným tématem bylo jejich oficiální předání dne 11. ledna 2017 s první projížďkou městem s oficiálními hosty a novináři.

Mgr. Vítězslav Pur, Velvyslanectví ČR v Prištině 

Galerie


New green buses Iveco to serve Kosovo´s capital Pristina