македонски  english  česky 

понатамошно барање
na_celou_sirku
Photo: Vlada MK
Article notification Print Decrease font size Increase font size

Заедничка посета на министрите за надворешни работи на Чешка, Австрија и Словенија во Скопје

Во сабота, на 22 мај 2021 година, се одржа заедничка посета на министрите за надворешни работи на Чешка, Австрија и Словенија во Северна Македонија. Главната цел на посетата беше поддршка на евроинтегративните амбиции на Северна Македонија и Албанија, каде што министрите заминаа по посетата на Скопје. За време на нивната посета, министрите Јакуб Кулханек, Александер Шаленберг и Анже Логар успеаја да се сретнат со своите колеги министерот за надворешни работи Бујар Османи, претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров.
 

Pendarovski + ministri

Pendarovski + ministri

Zaev + ministri

Zaev + ministri