english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Z Boskovic do Jeruzaléma


Večer věnovaný vzpomínkám na město Boskovice a jeho obyvatele, překonání traumat a obnovení víry v lidskost na příkladu přátelství dvou žen, Evy Morris a Jaroslavy Patlokové.

Eva Morris a Jaroslava Patloková

Eva Morris a Jaroslava Patloková

Eva Morris opustila své rodné město Boskovice 15. 3. 1939, v den, kdy bylo Československo napadeno německými vojáky. Bylo jí 10 let. Teprve v roce 1988, poté co zemřel její otec, poslední boskovický rabín Isidor Reich, se Eva do Boskovic vrátila. Setkala se však s lhostejností a podezřením obyvatel Boskovic pod tehdejší komunistickou nadvládou. Evino trauma z dětství ze zrady a ztráty domova bylo touto chladnou zkušeností ještě prohloubeno. Opustila město a myslela si, že se už nikdy nevrátí. O 3 roky později jí však zavolala neznámá Češka z Boskovic, která se o její návštěvě dozvěděla a chtěla věci napravit. Její jméno bylo Jaroslava Patloková, která Evu pozvala, aby do rodných Boskovic přijela znovu, tentokrát doopravdy. To byl začátek krásného přátelství mezi těmito dvěma ženami, které Evě pomohlo smířit se s minulostí a překonat trauma způsobené ztrátou domova. Dokonce si na základě tohoto vztahu začala vybavovat ztracenou češtinu, kterou myslela, že kvůli emočnímu stresu zcela zapomněla.

V Českém domě, 2.9.2019

V Českém domě, 2.9.2019

Tento dojemný večer, kterého se účastnili i další boskovičtí rodáci, byl spoluorganizován Velvyslanectvím ČR v Českém domě v Jeruzalémě.

Z Boskovic do Jeruzaléma