česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Ammán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jordánský region Akaba má pro české firmy dveře otevřené

Jediná oblast s Jordánska s přístupem k otevřenému moři a v bezprostředním sousedství tří států má za výrazné podpory jordánského krále Abdulláha II. našlápnuto být vedle významné turistické destinace a klíčového dopravního uzlu i modelovým příkladem udržitelného rozvoje v dalších sektorech.  Nejen kvůli své strategické poloze u Rudého moře a na hranici se Saudskou Arábií nabízí Akaba řadu obchodních a investičních příležitostí s přesahem do celého okolního regionu.
 

Oblast s dvěma sty tisíci obyvateli ročně navštíví téměř dva miliony lidí.  Důvodem je dlouhodobě zejména turistická atraktivita, kdy kromě téměř šesti desítek hotelů láká na koupání a potápění v Rudém moři, je součástí i tzv. zlatého jordánského trojúhelníku společně se stále populárnějším Wadi Ram a světově proslulou Petrou, která je z Akaby dosažitelnější než z hlavního města. Akaba se nicméně ale průběhu posledních dvaceti let stává stále atraktivnějším cílem i z hlediska byznysu. Kromě strategické polohy nabízí nulová cla, výrazně nižší daně i příznivější investiční podmínky než ve zbytku Jordánska, 12 přístavních terminálů i mezinárodní letiště a v neposlední řadě dálniční spojení nejen s hlavním městem Ammánem, ale také severní částí Saúdské Arábie s megaprojekty typu Neom.  Akaba je také energetickým hubem i pro spojení s vzdálenějším Irákem a jen pár kilometrů přes moře ležícím Egyptem.

Aqaba 2

Aqaba 2

Zvláštní ekonomická zóna Akaba (The Aqaba Special Economic Zone  - ASEZ) je speciálním zákonem ustanovená rozvojová oblast, zahrnující stejnojmenné přímořské město i okolní oblast o celkové rozloze 375 km2. Vznikla v roce 2001 s tím, že byl zároveň zřízen Úřad zvláštní ekonomické zóny Akaba (ASEZA - the Aqaba Special Economic Zone Authority), který se stal de facto lokální vládou, disponující širokými a autonomními pravomocemi v řadě oblastí, včetně legislativní. ASEZA tak spravuje i celé jordánské pobřeží v délce 27 km, ale třeba i přírodní pouštní zázrak jménem Wadi Ram.  Rozvojem byznysu, budováním nové infrastruktury včetně školství a zdravotnictví, a dokonce provozem klíčových zařízení pro ASEZA jako je mezinárodní akabské letiště a přístavní terminály, je pověřena jí vlastněná Aqaba Development Corporation (ADC), která je formálním vlastníkem i většiny pozemků určených pro průmyslový rozvoj.

aqaba 3

aqaba 3

Českým firmám se Akaba nabízí nejen jako důležitá obchodní křižovatka, ale také místo s dynamickým rozvojem zejména infrastruktury, ale i zájmem a podporou budování nových průmyslových sektorů a velkých strategických projektů. V současné době se jedná především o rozšiřování místního letiště, plánů na výstavbu dalších zdravotnických zařízení, automobilové závodní dráhy či mezinárodního výstavního centra. I kvůli stále se zvyšující zájmu filmařů o lokalitu Wadi Ram (natáčela se i jeden z největších hitů poslední doby film Duna) plánuje ADC výstavbu filmových studií.

Zájem ASEZA i její pravé ruky ADC i přímo akabských podnikatelů na spolupráci s českými firmami osobně potvrdili jejich nejvyšší představitelé velvyslanci ČR v Jordánsku Alexandrovi Sporýšovi při jeho oficiální návštěvě v místě v říjnu 2023, přičemž při této příležitosti společně s nimi zároveň slavnostně otevřel Honorární konzulát ČR v Akabě.

Zuzana Benešová

ekonomická diplomatka ZÚ Ammán