česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Možnosti návratu do České republiky

České repatriační lety do Prahy z Indie, Nepálu a Srí Lanky již proběhly a další se neplánují.  Možnosti návratu českých občanů a jejich rodinných příslušníků do České republiky jsou tak velmi omezené.  Velvyslanectví v Dillí na této stránce přináší jemu dostupné informace o zvláštních letech s možností návratu do České republiky. Aktualizováno 4. června 2020.

Indie

Vzhledem k tomu, že nadále platí zákaz pravidelné mezinárodní letecké přepravy do/z Indie, velvyslanectví ČR doporučuje nerealizovat nákup letenek, dokud nebude jasně rozhodnuto o jejím obnovení.  Nepravidelně jsou organizovány  lety do/z Indie některými leteckými společnostmi (zejména KLM a Air France). K návratu jsou možné využít rovněž organizované v rámci mise Vande Bharat (viz níže). Velvyslanectví o všech možnostech informuje na tomto místě, jakož i přenáší disponibilní informace o letech k pozornosti těch občanů ČR, o nichž ví, že se nacházejí v teritoriu a mají zájem o návrat domů. 

Velvyslanectví si dovoluje upozornit, že pro každý pohyb z místa aktuálního pobytu až do místa odletu z Indie musí pro každého občana zajistit zvláštní povolení. Pro vydání tohoto povolení musí velvyslanectví v žádosti indickým orgánům uvést osobní údaje o cestujícím, konkrétně jméno, příjmení a číslo pasu, přesnou adresu, kde se občan aktuálně nachází, trasu, kterou pojede, včetně automobilové, železniční či letecké, a také jméno řidiče, jeho telefonní číslo, poznávací značku auta.

Velvyslanectví žádá dotčené občany, aby s ním byli v kontaktu ve věci jejich návratu do České republiky. Za tím účelem je možné využít telefonní číslo +91 99 10 999 460. Zároveň upozorňuje na nezbytnost určitého času nezbytného pro vyřízení příslušného povolení. 

 

DILLÍ - AMSTERDAM - PRAHA 


Čtvrtek 4. 6.2020

Letecká společnost KLM dne 4. června 2020 uskuteční zvláštní let z Dillí do Amsterdamu, odkud navazují lety KLM a ČSA do Prahy. S ohledem na opakovaně se měnící situaci, pokud jde o disponibilitu letenek, velvyslanectví doporučuje opakovaně navštěvovat webovou stránku www.klm.com.

Číslo letu Odlet Trasa Přílet
KL872 2.55 Dillí - Amsterdam 8.00
KL1351 9.10 Amsterdam - Praha 10.40


 

 

 

Neděle 7. 6. 2020

Letecká společnost KLM dne 7. června 2020 uskuteční zvláštní let z Dillí do Amsterdamu, odkud navazují lety KLM a ČSA do Prahy. S ohledem na opakovaně se měnící situaci, pokud jde o disponibilitu letenek, velvyslanectví doporučuje opakovaně navštěvovat webovou stránku www.klm.com.

Číslo letu Odlet Trasa Přílet
KL872 2.55 Dillí - Amsterdam 8.00
KL1351 9.10 Amsterdam - Praha 10.40


 

 

 

Úterý 9. 6. 2020

Letecká společnost KLM dne 9 června 2020 uskuteční zvláštní let z Dillí do Amsterdamu, odkud navazují lety KLM a ČSA do Prahy. S ohledem na opakovaně se měnící situaci, pokud jde o disponibilitu letenek, velvyslanectví doporučuje opakovaně navštěvovat webovou stránku www.klm.com.

Číslo letu Odlet Trasa Přílet
KL872 2.55 Dillí - Amsterdam 8.00
KL1351 9.10 Amsterdam - Praha 10.40


 

 

 

 

MUMBAI - AMSTERDAM - PRAHA 


Sobota 6. 6.2020

Letecká společnost KLM dne 6. června 2020 uskuteční zvláštní let z Mumbai do Amsterdamu, odkud navazují lety KLM a ČSA do Prahy. S ohledem na opakovaně se měnící situaci, pokud jde o disponibilitu letenek, velvyslanectví doporučuje opakovaně navštěvovat webovou stránku www.klm.com.

Číslo letu Odlet Trasa Přílet
KL878 2.25 Mumbai - Amsterdam 8.00
KL1351 9.10 Amsterdam - Praha 10.40


 

 

 

Pondělí 8. 6. 2020

Letecká společnost KLM dne 8. června 2020 uskuteční zvláštní let z Mumbai do Amsterdamu, odkud navazují lety KLM a ČSA do Prahy. S ohledem na opakovaně se měnící situaci, pokud jde o disponibilitu letenek, velvyslanectví doporučuje opakovaně navštěvovat webovou stránku www.klm.com.

Číslo letu Odlet Trasa Přílet
KL878 2.25 Mumbai - Amsterdam 8.00
KL1351 9.10 Amsterdam - Praha 10.40


 

 

 

 

EVAKUAČNÍ LETY AIR INDIA

Air India pořádá evakuační lety po Indii, z Indie do zahraničí a ze zahraničí do Indie. Seznam těchto letů je k dispozici na webové stránce http://www.airindia.in/images/pdf/Revised-Web-schedule-phase-2-complete-30-May-20-1400-Hrs-1-converted.pdf (období 17. 5. 2020 až 17. 6. 2020).

Upozorňujeme, že občané ČR mohou zakoupit letenky na lety po Indii a z Indie do zahraničí, a to na webové stránce airindia.in, nemohou však použít lety směrem do Indie.  

 

Srí Lanka

Na Srí Lance neplatí úplný zákaz mezinárodní přepravy osob. K odletu z ostrova je možné využít kombinované lety organizované leteckými společnostmi Qatar Airways a SriLankan ve spolupráci s jejich partnerskými společnostmi. 

Příkladmo je možné využít kombinovaný let provozovaný společnostmi Qatar Airways a Lufthansa v sobotu 6. června s odletem z Colomba ve 3.15 a po mezipřistáních v Dauhá a Frankfurtu s přistáním v Praze v 15.50 hodin českého času.

 

Maledivy

Mezi Maledivami a Českou republikou v současné době neexistuje žádné pravidelné letecké spojení, a to ani přímé ani s přestupem.  Jedinou možností, jak se dostat z Malediv je použít nějaký zvláštní/repatriační let.

Velvyslanectví ČR registruje, že letecká společnost Turkish Airlines nabízí ke koupi lety z Malé do Prahy s přestupem v Istanbulu. Podle informací velvyslanectví však o povolení těchto letů nebyla požádána ani česká ani maledivská strana, a proto je pravděpodobné, že je společnost Turkish Airlines zruší. Velvyslanectví proto nedoporučuje zakoupení letenky na tyto lety.

 

Nepál

V Nepálu platí do 14. června 2020 zákaz mezinárodní letecké dopravy. Je velmi pravděpodobné, že tento zákaz bude prodloužen i po tomto datu. Velvyslanectví aktuálně nedisponuje informací o konkrétním zvláštním letu vypravovaném z Káthmándú do Evropy. 


Bangladéš

Mezi  Bangladéšem a Českou republikou v současné době neexistuje žádné letecké spojení, a to ani přímé ani s přestupem. 

 

Bhútán

Mezi  Bhútánem a Českou republikou v současné době neexistuje žádné letecké spojení, a to ani přímé ani s přestupem. 

 

 

Původní text

Vážení!

V uplynulých dnech a týdnech jsme realizovali celou řadu opatření s cílem napomoci vašemu návratu do České republiky.

Ve stovkách případů se nám to podařilo. 

Díky mimořádnému úsilí a pochopení Ministerstva zahraničních věcí se řada českých občanů a jejich rodinných příslušníků dostala domů díky repatriačním letům organizovaným ministerstvem z Indie, Srí Lanky a Nepálu.  Desítky jiných jsme dostali na palubu letadel organizovaných jinými státy, přičemž pro řadu z nich jsme pak vyslali navazující dopravu do evropských metropolí.

Víme, že někteří občané zůstávají napříč Indií. I jim se budeme snažit pomoci odcestovat letadly jiných zemí, jak jen to bude možné. Jiní nám signalizují, že si repatriaci nepřejí. Toto jejich rozhodnutí respektujeme, jakkoli jsme si dovolili upozornit na možná úskalí s tím spojená v případě negativního vývoje pandemie.

Máme za to, že jsme udělali maximum, abychom získali přehled o tom, kdo z českých občanů pobývajících v působnosti Velvyslanectví České republiky v Dillí potřebuje a chce být repatriován. Pokud přes veškeré snažení zůstává v těchto státech některý z občanů, je zapotřebí, aby kontaktoval velvyslanectví na emailové adrese consular_delhi@mzv.cz.

Milan Hovorka, velvyslanec

E-mail: milan_hovorka@mzv.cz