česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Možnosti návratu do České republiky

Velvyslanectví v Dillí na této stránce přináší jemu dostupné informace o zvláštních či repatriačních letech provozovaných leteckými společnostmi, jejichž prostřednictvím se mohou občané České republiky, kteří se nadále nacházejí v Indii a dalších zemích v působnosti velvyslanectví, vrátit domů. Velvyslanectví doporučuje občanům v každém jednotlivém případě obrátit se na něj s cílem ověřit si, zdali let skutečně poletí.

Indie

Velvyslanectví si dovoluje informovat, že v současné době realizují společnosti KLM, Air France a Lufthansa prakticky každý den lety z Dillí a Mumbai s možností přestupu na let do Prahy. Letenky na tyto stále zvláštní lety je možné zakoupit na stránkách dotčených leteckých společností.

Velvyslanectví dále upozorňuje, že s ohledem na charakter těchto letů je povinno zajistit zvláštní povolení pro každý pohyb z místa aktuálního pobytu až do místa odletu z Indie.  Pro vydání tohoto povolení musí velvyslanectví v žádosti indickým orgánům uvést osobní údaje o cestujícím, konkrétně jméno, příjmení a číslo pasu, přesnou adresu, kde se občan aktuálně nachází, trasu, kterou pojede, včetně automobilové, železniční či letecké, a také jméno řidiče, jeho telefonní číslo, poznávací značku auta.

Velvyslanectví žádá dotčené občany, aby s ním byli v kontaktu ve věci jejich návratu do České republiky. Za tím účelem je možné využít e-mailovou adresu consular_delhi@mzv.cz, případně mimo úřední hodiny i telefonní číslo +91 99 10 999 460. Zároveň upozorňuje na nezbytnost určitého času (ve všední dny zpravidla 48 hodin) nezbytného pro vyřízení příslušného povolení. 

S ohledem na opakovaně se měnící situaci, pokud jde o disponibilitu letenek, velvyslanectví doporučuje opakovaně navštěvovat webové stránky příslušných leteckých společností. Velvyslanectví je zároveň schopno hledat prostor pro zařazení na příslušné lety, pokud se na něj občané obrátí.

 

Srí Lanka

Na Srí Lance neplatí úplný zákaz mezinárodní přepravy osob. K odletu z ostrova je možné využít kombinované lety organizované leteckými společnostmi Qatar Airways a SriLankan ve spolupráci s jejich partnerskými společnostmi. 

 

Maledivy

S ohledem na to, že se Maledivy částečně otevřely zahraničním turistům od 15. července 2020 a v této souvislosti byla obnovena letecká přeprava cestujících, velvyslanectví si dovoluje upozornit, že už na těchto stránkách nebude informovat o leteckém spojení mezi Maledivami a Českou republikou. Pro další informace týkající se cestování na Maledivy, kde je rovněž uvedeno doporučení Ministerstva zahraničních věcí cestovat do ostatních zemí jen v nezbytně nutných případů, je možné najít na webové stránce https://www.mzv.cz/newdelhi/cz/ko/info/koronavirus/maledivy.html.
 

Nepál

V Nepálu stále platí zákaz mezinárodní letecké dopravy. Dojde-li ke změně, velvyslanectví o ní bude neprodleně informovat.


Bangladéš

Z Bangladéše (Dhaka nebo Chittagong) existuje mezinárodní spojení, díky němuž je možné se přes některý z leteckých hubů dostat do České republiky.  Velvyslanectví však nedoporučuje kupovat letenky na lety s tranzitem v Indii. Přestože tyto lety letecké společnosti nabízejí, indické orgány je zatím nepovolily.
 

Bhútán

Mezi  Bhútánem a Českou republikou v současné době neexistuje žádné letecké spojení, a to ani přímé ani s přestupem. 

 

 

Původní text

Vážení!

V uplynulých dnech a týdnech jsme realizovali celou řadu opatření s cílem napomoci vašemu návratu do České republiky.

Ve stovkách případů se nám to podařilo. 

Díky mimořádnému úsilí a pochopení Ministerstva zahraničních věcí se řada českých občanů a jejich rodinných příslušníků dostala domů díky repatriačním letům organizovaným ministerstvem z Indie, Srí Lanky a Nepálu.  Desítky jiných jsme dostali na palubu letadel organizovaných jinými státy, přičemž pro řadu z nich jsme pak vyslali navazující dopravu do evropských metropolí.

Víme, že někteří občané zůstávají napříč Indií. I jim se budeme snažit pomoci odcestovat letadly jiných zemí, jak jen to bude možné. Jiní nám signalizují, že si repatriaci nepřejí. Toto jejich rozhodnutí respektujeme, jakkoli jsme si dovolili upozornit na možná úskalí s tím spojená v případě negativního vývoje pandemie.

Máme za to, že jsme udělali maximum, abychom získali přehled o tom, kdo z českých občanů pobývajících v působnosti Velvyslanectví České republiky v Dillí potřebuje a chce být repatriován. Pokud přes veškeré snažení zůstává v těchto státech některý z občanů, je zapotřebí, aby kontaktoval velvyslanectví na emailové adrese consular_delhi@mzv.cz.

Milan Hovorka, velvyslanec

E-mail: milan_hovorka@mzv.cz