b/s/h  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí

Od 10. června 2009 mohou občané ČR na adrese http://drozd.mzv.cz poskytnout Ministerstvu zahraničních věcí ČR základní informace o jejich pobytu v zahraničí. Tyto informace mohou usnadnit poskytnutí operativní pomoci, ocitnou-li se tito občané v zahraničí v nouzi.

Ministerstvo zahraničních věcí dne 10. června 2009 pro veřejnost zpřístupnilo webovou aplikaci, která českým občanům umožní poskytovat na dobrovolném základě informace o jejich plánovaném pobytu v zahraničí.

Odkaz na webovou aplikaci „Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí“ se nachází na webové stránce MZV v kapitole „Cestujeme“. Samostatně je též přístupná na adrese http://drozd.mzv.cz/.

Po spuštění aplikace cestovatel sám vyplní jednoduchý formulář, který se skládá ze 4 částí:

  1. Informace o cestovateli
  2. Informace o spolucestujících rodinných příslušnících
  3. Údaje o pobytu v zahraničí
  4. Kontaktní osoba v ČR

Poskytnuté informace mohou konzulární službě našeho velvyslanectví sloužit k poskytování operativní pomoci občanům ČR. Aplikace umožní v případě potřeby především rychlé kontaktování cestovatele nebo jeho příbuzných v ČR. Aplikace je vhodná pro registraci krátkodobých i dlouhodobých pobytů v zahraničí. Systém umožňuje následnou editaci vložených údajů například při změně trasy, délky pobytu a podobně, a to na základě přihlašovacího jména a hesla, které si cestovatel sám určí.

Osobní data budou v systému uchovávána jen po dobu předpokládaného pobytu v zahraničí. Po jeho ukončení obdrží cestovatel automaticky e-mailovou zprávu, která mu interaktivně umožní příslušný záznam z databáze ihned odstranit. Pokud na e-mail nebude reagovat, bude záznam automaticky vymazán po uplynutí 4 týdnů od zadaného termínu ukončení cesty.