Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MF Dnes - ilustrační foto k článku
Foto: Petr Topič (©MAFRA)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Napsali o nás v MF DNES: Nabitá školka pro diplomaty

 

Článek o DS Zamiňáček v Mladé frontě DNES ze dne 27.9.2016.

PRAHA „Angličtinu samozřejmě budeme mít, ale rodiče chtějí, abychom na děti mluvili hlavně česky,“ říká Petra Bílková, učitelka nové školky, kterou včera otevřelo ministerstvo zahraničí v historickém paláci na pražských Hradčanech. Ve školce, kam chodí děti diplomatů, je to pochopitelný požadavek. Nadprůměrný počet ze čtyřiadvaceti dětí, které se tu na měkkých kobercích seznamují s novými hračkami, pochází z bilingvních rodin. Několik jich má dvojí občanství. Narodily se tam, kam jejich rodiče zavála práce pro ministerstvo zahraničí.
Kolik pasů má dítě doma v šuplíku, na první pohled nepoznáte. Přesto to v učebnách vypadá jinak než v průměrné české školce. Téměř polovině zdejších dětí ještě nebyly tři roky. „Chceme, aby se rodiče vraceli do práce co nejrychleji, a dostat malé děti do státního zařízení je pro ně problém,“ vysvětluje ředitel odboru služeb ministerstva zahraničí Luboš Bartoš, proč se rozhodli školku založit.
Než o školce je přesnější hovořit o dětské skupině. Jsou tu totiž nepřehlédnutelné rozdíly. Kapacita je omezená na 24 dětí od dvou let. Dětské skupiny navíc nemusí splňovat úplně všechna pravidla na vybavení budovy, která jsou nastavená pro plnohodnotné školky.

Tři roky doma? To je moc

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová sází na to, že jednodušší pravidla a peníze na rozjezd z evropských fondů pohnou k zakládání školek hlavně firmy. V tuto chvíli jich funguje už přes dvě stovky. Spíše než u firem je tato myšlenka ale úspěšnější v nemocnicích, na vysokých školách nebo na státních úřadech, jako je ministerstvo zahraničí.
Jednodušší pravidla však pomáhají. Adrianě je teprve rok a sedm měsíců a právě si v nové učebně zkouší, jak velký hluk dokáže udělat, když bude tlouct jednou lopatkou o druhou. Od zítřka tu bude denně, v celodenním režimu.
Ve školce je poprvé, přestože její maminka se do práce vrátila, když bylo Adrianě sedm měsíců. V Belgii, kde donedávna rodina žila, se o ni starala chůva.
„Manžel je Francouz, polovina mé rodiny by byla překvapená, kdybych chtěla zůstat doma dva nebo tři roky,“ tvrdí maminka holčičky. „Rodiče by měli mít volbu,“ říká.
Zájem rodičů o ministerskou školku je tak velký, že se na všechny nedostalo. „Pod čarou zůstalo více než dvacet dětí,“ říká Bartoš a plánuje, že by od příštího roku mohli na ministerstvu otevřít ještě jednu dětskou skupinu.
 

Autorka: Radka Hrdinová
Foto: Petr Topič, MAFRA

Článek v MF DNES

Článek v MF DNES

.