Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Přijetí krajanů
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přijetí delegace českých krajanů z Bosny a Hercegoviny v Praze

 

Dne 2. září 2019 navštívila zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti v Černínském paláci v Praze desetičlenná společná delegace zástupců krajanských spolků v Bosně a Hercegovině. Delegaci vedla předsedkyně České besedy v Sarajevu Jovanka Manzalovič Šalaka společně s předsedkyní mostarského spolku Česko-BIH přátelství Alenou Gološovou, zastupující tak „Sdružení národa architekta Karla Paříka“.

Jednání se týkala obecně aktuálního hodnocení stavu a pravděpodobného vývoje české krajanské komunity v Bosně a Hercegovině. Velká část obsahu rozhovoru se zvláštním zmocněncem se týkala toho jak překonat některé současné faktické těžkosti související s generační proměnou zájmů především u mladých lidí v relativně malém společenství krajanů v zemi. Cílem společného úsilí je najít co nejúčinnější způsob jak překonat aktuální transformační fázi u vztahu mladé generace k českým kořenům a zachovat tak český kulturní odkaz v Bosně a Hercegovině i v budoucnosti. Z rozhovorů o práci krajanské komunity je zřejmé, že krajané hrají v zemí velmi důležitou roli šiřitele veřejné diplomacie a kultury. Zvláštní zmocněnec doporučuje zaměřit se při aktivaci mladých lidí na poukázání na praktické stránky krajanství, ze kterých může v roli mostu mezi oběma zeměmi těžit nejvíce právě mladá generace. Z představení aktivit obou spolků (Sarajevo a Mostar) vyplynulo, že budoucnost bude patřit především rozvoji kulturních aktivit při současném šíření dobrého jména České republiky. Pro zvláštního zmocněnce bylo zajímavé mít možnost porovnat různé pohledy na způsob prezentaci aktivit u obou spolků, které dokládají řadu nápadů jak rozvíjet činnost a jak se zaměřit na aktivizaci mladých krajanů.

U přijetí byl přítomen rovněž ředitel konzulárního oddělení ministerstva zahraničí Pavel Pitel, který odpovídal krajanům na jejich otázky týkající se korespondenčních voleb a na otázky týkající se novely zákona o nabývání českého občanství. Krajané z Bosny a Hercegoviny zavítali do České republiky v souvislosti s účastí na reciproční akci v Liberci, městem, se kterým navázali kulturní spolupráci.

přijetí krajanů

přijetí krajanů

přijetí krajanů

přijetí krajanů

.