Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti se setkal se svým slovenským protějškem

 

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký se poprvé od nástupu do funkce setkal s  předsedou Úřadu pro Slováky žijící v zahraničí Jánem Varšem. Ten navštívil Prahu ve dnech 6. - 7. května 2019 , kdy se mj. zúčastnil vzpomínkové akce u sochy Panny Marie v Exilu na Strahově.

Jedním z hlavních témat rozhovoru byla situace v péči o krajany v zahraničí ze strany české a slovenské vlády, včetně rozdílů v přístupu k moderní krajanské komunitě. Slovenského partnera v tomto ohledu zajímala např. podpora výuky českého jazyka v zahraničí, zvláště pak fenomén Českých škol bez hranic. Oba představitelé si také vyměnili zkušenosti a názory na odlišnosti ve fungování obou úřadů: samostatného Úřadu pro Slováky žijící v zahraničí a  oddělení zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti, které je součástí struktury Ministerstva zahraničních věcí ČR. Dále se rozhovor dotkl otázky podpory konceptu Slovenského domu v Praze a Českého domu v Bratislavě. Na závěr se oba partněři shodli na zájmu o bližší spolupráci: ať již v otázce  informovanosti o akcích týkjících se krajanů a krajanské problematiky, či vzájemné podpory ve prospěch krajanů.

Předseda ÚSŽZ se v doprovodu zástupkyně Velvyslanectví SR v Praze zúčastnil také vzpomníkové akce, která se konala 7. května u sochy Panny Marie z Exilu na Strahově - mj. jako pocta všem Čechům, resp. Čechoslovákům, kteří byli donuceni žít v emigraci. Ján Varšo při této příležitosti u sochy položil kytici květů.

.