Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Projev na 17ASP
Foto: Kristina Hornackova
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika na Shromáždění smluvních stran Římského statutu Mezinárodního trestního soudu

 

Ve dnech 5. – 12. prosince 2018 se v Haagu koná 17. zasedání Shromáždění smluvních stran Římského statutu Mezinárodního trestního soudu.
 
Vedoucí delegace ČR, ředitel mezinárodněprávního odboru MZV Petr Válek přednesl dne 5. prosince 2018 projev, ve kterém vyjádřil podporu nezávislosti Mezinárodního  trestního soudu, jehož role v boji proti beztrestnosti zůstává stěžejní. Vedoucí delegace připomněl, že v letošním roce, v den 20. výročí Římského statutu 17. července, byla aktivována jurisdikce Soudu nad zločinem agrese. Dále zdůraznil potřebu spolupráce států s Mezinárodním trestním soudem pro jeho účinné fungování a informoval o dobrovolných příspěvcích ČR do Svěřeneckého fondu pro oběti zločinů spadajících do jurisdikce Mezinárodního trestního soudu. 

 

Na programu Shromáždění smluvních stran bude zvláštní plenární sekce ke spolupráci států s Mezinárodním trestním soudem zaměřená na finanční vyšetřování a dohody týkající se různých oblastí spolupráce s Mezinárodním trestním soudem. Mezi dalšími tématy je zapojení obětí do řízení a právní zastoupení či plenární zasedání k 20. výročí Římského statutu.

.