Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Česká polární stanice na Antarktidě
Foto: Daniel Nývlt (©Masarykova univerzita a Česká geologická služba)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Antarktida a její právní režim

 

Antarktida, čtvrtý největší kontinent, je území rozprostírající se na jižním pólu s unikátním ekosystémem, které nepatří žádnému státu.

Smlouva o Antarktidě, která  byla sjednána dne 1. prosince 1959 ve Washingtonu a jejímž depozitářem je vláda Spojených států amerických (Československo se stalo prvním státem, který přistoupil ke Smlouvě o Antarktidě dne 14. června 1962, vyhláška č. 76/1962 Sb., http://www.ats.aq/devAS/ats_parties.aspx?lang=e), upravuje právní režim Antarktidy a souvisejících oblastí jižně od 60. rovnoběžky jižní šířky.  Smlouva stanoví, že Antarktidy je možno využívat pouze pro mírové účely, zakazuje jakákoli opatření vojenského charakteru, jako je vybudování vojenských základen a opevnění, konání vojenských manévrů, jakož i pokusy s jakýmikoli druhy zbraní, a umožňuje svobodný vědecký výzkum v Antarktidě. Dále zakazuje jakékoli jaderné výbuchy v Antarktidě a zneškodňování radioaktivního odpadového materiálu v této oblasti. Po dobu platnosti Smlouvy o Antarktidě jsou zmrazeny veškeré územní nároky uplatněné v minulosti.  

Česká republika jako smluvní strana Smlouvy o Antarktidě získala na Konzultativním shromáždění smluvních stran Smlouvy o Antarktidě (ATCM) dne 29. května 2013 v Bruselu tzv. konzultativní status, tj. vyšší instuticionální postavení opravňující Českou republiku aktivně se účastnit výše uvedených shromáždění smluvních stran s hlasovacím právem a spolupodílet se na regulaci využívání Antarktidy a rozhodování o její budoucnosti, a to s platností od 1. dubna 2014. Kandidatura České republiky byla schválena usnesením vlády České republiky ze dne 17. dubna 2013 č. 280.

Česká republika je dále smluvní stranou Protokolu o ochraně životního prostředí ke Smlouvě o Antarktidě, který byl sjednán dne 4. října 1991 v Madridu (č. 42/2005 Sb.m.s.), s platností  od 24. září 2004. Tento protokol zavazuje smluvní strany k všestranné ochraně životního prostředí Antarktidy a závislých přidružených ekosystémů a označuje Antarktidu za přírodní rezervaci, zasvěcenou míru a vědě. Protokol zakazuje jakoukoli jinou než vědeckou činnost týkající se nerostných zdrojů.

Česká republika patří mezi státy, které v Antarktidě provádějí významný vědecký výzkum, jenž se těší mezinárodnímu uznání, a od r. 2006 má vlastní výzkumnou polární stanici. Tuto stanici, která nese jméno Johanna Gregora Mendela, zakladatele moderní genetiky a  klimatologie, vybudovala Masarykova univerzita nedaleko nejsevernějšího výběžku Antarktického poloostrova na ostrově Jamese Rosse.  Mendelova stanice slouží antarktickému výzkumu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, ale také mnoha dalších českých i zahraničních akademických institucí, a podílejí se na něm geologické, fyzicko-geografické a biologické vědní disciplíny.

Vnitrostátně je tato oblast upravena zákonem č. 276/2003 Sb., o Antarktidě a souvisejícími provádějícmi předpisy, který náleží do působnosti Ministerstva životního prostředí České republiky. Zákon o Antarktidě stanoví, že nezbytnou podmínkou pro cestování do Antarktidy je vydání povolení. Orgánem příslušným k podání žádosti o povolení ke vstupu do Antarktidy a k provádění činností na tomto kontinentu je Ministerstvo životního prostředí, které rovněž kontroluje dodržování zákona o Antarktidě a ukládá sankce za jeho porušení.

Vláda České republiky dále svým usnesením ze dne 23. dubna 2014 č. 284 uložila členům vlády
a vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy zajistit podle své působnosti provádění dosavadních opatření a doporučení, přijatých ATCM před získáním konzultativního statusu Českou republikou, a také budoucích opatření přijatých ATCM a následně schválených všemi smluvními stranami Smlouvy o Antarktidě s konzultativním statusem. 

.