Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Making of a Republic
Foto: Kateřina Guryčová Láníčková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

The Making of a Republic - přednáška historika V. Šmidrkala s následnou diskusí na univerzitě v Aarhusu

 

Dne 11. října 2018 zorganizoval ZÚ ČR v úzké součinnosti s Aarhuskou univerzitou a díky jejímu profesorovi soudobých dějin a překladateli z češtiny Peteru Buggemu přednášku na téma vzniku Československa jako nového státu na mapě Evropy po první světové válce. Na úvod promluvil VZÚ Kodaň Radek Pech, o odkazu československé demokracie a základních faktech stoleté historie Československa. Za Velvyslanectví Slovenské republiky se akce zúčastnila CDA a.i. Viera Motešická.
 

Dr. Václav Šmidrkal, historik z  Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy v Praze se věnoval okolnostem vzniku Československa a jeho legitimity v kontrastu se silnou institucionální a právní kontinuitou rakousko-uherské monarchie a napětím mezi „starým“ a „novým“, revolučním a evolučním  jako typickými rysy vznikajícího státu. Zmíněna byla jména T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika jako tří nejdůležitějších osobností při vzniku Československa, podpora velmocí myšlence nového státu, význam jeho mezinárodního uznání a existence vlastní armády (Československé legie).

Přednášce přihlíželo velmi pozorně přibližně 30 studentů a učitelů, kteří se velmi aktivně zapojili do následné diskuse fundovanými a zajímavými dotazy, např. na jméno republiky (Bohemia v kontrastu s Czechoslovakia  a Czechia), srovnání s balkánskými poměry po první světové válce či státní zřízení nového státu (československá monarchie). V této souvislosti představil žertem profesor Peter Bugge svůj nápad zapůjčit dánského mladšího prince Joachima na český trůn jako Jáchyma I., kdy by vazbu na ČR představovala jeho první manželka, která má mj. české kořeny. Zajímavým momentem bylo mimo jiné srovnání českých zemí v roce 1918, kde na místech úředníků byli ponecháni češtinu ovládající „rakouští“ úředníci (po vykonání slibu věrnosti novému státu), zatímco na Slovensku byla naprostá většina „uherských“ úředníků slovenštiny neznalá, takže kontinuita nebyla možná.

Přednáška Aarhus
.