Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení generálního tajemníka NATO dr. Javiera Solany

 

Dámy a pánové,
na tomto summitu jsme se přednostně soustředili na krizi v Kosovu. Včera jste byli svědky zřetelného signálu o naší rozhodnosti a našem odhodlání pokračovat ve strategii leteckých operací, dokud nebudou splněny naše cíle.
Dnes dopoledne jsme obrátili naši pozornost k budoucnosti Aliance.
Abychom umožnili Alianci, aby byla připravena na 21. století, přijali jsme dnes řadu klíčových rozhodnutí. V prvé řadě jsme schválili:
* Novou Strategickou koncepci NATO. Poskytne plán, který nám pomůže reagovat na výzvy, které nás čekají v příštím půlstoletí. Vyznačuje též přechod od Aliance zaměřené převážně na kolektivní obranu k Alianci, která bude zárukou bezpečnosti v Evropě a nositelem demokratických hodnot jak uvnitř Aliance, tak mimo její hranice. Aktualizovaná koncepce:
_ znovu potvrzuje náš závazek ke kolektivní obraně a transatlantické vazbě;
_ současně ale stanovuje Alianci klíčovou úlohu při řešení krizových situací mimo její hranice. Naše operace k podpoře míru mimo článek 5 se budou uskutečňovat na odpovídajícím právním základě.
* Rozšiřování zůstává pro Alianci prioritou. NATO je odhodláno ponechat své dveře otevřené. Tři noví členové, jejichž přijetí jsme zde ve Washingtonu oslavili, nebudou posledními.
* Aliance dnes přijala Akční plán členství. Pomůže devíti kandidátským zemím, a v budoucnosti i dalším státům, aktivněji se připravit na požadavky členství v NATO.
* Další významným signálem z dnešního jednání je naše snaha posílit partnerství s Ruskem. Je to v zájmu obou, jak NATO, tak Ruska. Přejeme si, aby Rusko bylo naším partnerem při hledání řešení regionálních krizí v euroatlantické oblasti.
* Učinili jsme dnes Partnerství pro mír a Euroatlantickou radu partnerství operativnějšími. Metody spolupráce rozvíjené NATO a 24 státy jsou rozhodující pro výstavbu stabilního integrovaného bezpečnostního systému v Evropě. Tato opatření projednáme zítra na nejvyšší úrovní s našimi partnery v Euroatlantické radě partnerství.
* Naše diskuze o Evropské bezpečnostní a obranné identitě ukázala velký pokrok, kterého bylo v Alianci dosaženo při vytváření silného evropského bezpečnostního pilíře uvnitř NATO, založeného na rozhodnutích, které jsme učinili v Berlíně v roce 1996. Nyní jsme tuto práci ukončili a vytvořili jsme mechanismy, které umožní evropským spojencům uskutečňovat své vlastní operace, s využitím prostředků a sil NATO. Budeme v této práci pokračovat, ale dovolte mi, abych zdůraznil, že Evropská bezpečnostní a obranná identita bude mít své kořeny v Alianci. Posílí tím transatlantické vztahy.
* Zbraně hromadného ničení i nadále představují jednu z největších hrozeb modernímu světu. Aliance nemůže ignorovat toto nebezpečí pro spojenecké obyvatelstvo, území a ozbrojené síly. Summit schválil Iniciativu, která povede k aktivnější spolupráci mezi spojenci v záležitostech zbraní hromadného ničení a reakce na ně.
* Dnes jsme také schválili Iniciativu k posílení obranného potenciálu. Týká se významné oblasti naší práce, která zajistí, že si Aliance zachová důvěryhodné vojenské schopnosti. Iniciativa pomůže ozbrojeným silám Aliance stát se mobilnějšími, interoperabilnějšími, déle udržitelnými a schopnými nasazení s vysokou účinností v celé škále budoucích operací NATO.
* Ke klíčovým tématům tohoto summitu patřila konečně také budoucnost jihovýchodní Evropy. Chceme, aby tato oblast zapomněla na nestability a tragédie minulosti a zapojila se do integrující se Evropy. V tomto smyslu připravíme iniciativy ve třech oblastech budování bezpečnosti, hospodářství a demokracie , které budou rozhodující pro integraci této oblasti. Účastnit se budou mnohé další organizace, ale NATO bude muset sehrát svou úlohu. Zítra ráno se setkáme se sedmi zeměmi sousedícími s Jugoslávií, abychom s nimi tyto naše názory prodiskutovali.
24. dubna 1999

.