Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Iráčtí památkáři se školí ve východočeské Litomyšli

 

Ministr zahraničních věcí ČR Cyril Svoboda přijal dne 23. listopadu 2004 v Černínském paláci 12 restaurátorů a správců muzejních sbírek z Bagdádu, kteří v současné době v ČR navštěvují vzdělávací kurs pro specialisty v oblasti památkové péče.(23.11.2004)

Ministr zahraničních věcí ČR Cyril Svoboda přijal dne 23. listopadu 2004 (10 hod.) v Černínském paláci 12 restaurátorů a správců muzejních sbírek Bagdádu, kteří v ČR absolvují vzdělávací kurs pro specialisty v oblasti památkové péče.

Iráčané se ve východočeské Litomyšli a Praze školí v restaurování a konzervačních technikách v oborech malba, sochařství a papír. Součástí kursu jsou teoretická i praktická cvičení, jakož i odborné exkurse po českých památkách. Kurs pořádá Institut restaurování a konzervačních technik se sídlem v Litomyšli.

Dvouměsíční vzdělávací cyklus se realizuje v rámci " Programu pomoci obnově kulturního dědictví Irácké republiky", na který česká vláda v červenci 2004 vyčlenila 10 mil. Kč. Program pomoci, který iniciovalo Ministerstvo kultury a Ministerstvo zahraničních věcí, zahrnuje financování kulturních projektů a obnovy v následujících oblastech: architektonické a umělecké památky, rozvoj veřejných knihoven, výměna odborníků a studentů v uměleckých oborech, předávání zkušeností v oblasti kulturního managementu.

Vzdělávací cyklus pro restaurátory a správce muzejních sbírek byl spolu s pomocí při záchraně rukopisných památek Národní knihovny v Bagdádu zařazen mezi prioritní projekty české pomoci při obnově kulturního dědictví Iráku v roce 2004.


Související odkazy:

.